Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yağlı saçlarla başa çıkmanın yolları

Kuru saçlar da, yağlı saçlarda, saç derisi için doğru pH dengesine sahip değildir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç derinizin sağlıklı olması gerekir. Bunun için ne kuru ne de yağlı olması zorunludur. Yağı saçlar ayrıca kişileri de rahatsız eder. çünkü sabah yıkadıkları saçları öğleden sonra parlamaya ve yağlı görünmeye başlar. Her gün saçlarını yıkamak zorunda kalırlar ve sürekli saçlarının yağlanıp yağlanmadığını kontrol etmek zorunda hissederler.

İşte fazla yağlı saçlara iyi gelecek öneriler…

Saçlarınıza dokunmayın

Yağlı saçlar size “bana dokunma” der. Bu doğrudur; Saçlarınızı dokunmayın. Ellerinizi saçlarınızın arasına sokarak, geriye itmeyin ve saçlarınızla oynamayın. Çünkü saçlarınıza her dokunuşunuzda yağ bezelerini harekete geçirirsiniz.

Aloe vera

Eşit miktarlarda (bir çorba kaşığı) aloe vera ve hafif bitkisel şampuanı karıştırın. Dairesel hareketlerle kafa derinizibu karışımla masaj yapın. Tırnaklarınızı saç derisine sürmeyin. Böylece hem kafa derisi detoksunu sağlayın, hem de kirlerden kurtulacaksınız. Haftada 3 kez ya da her gün yapın, kesinlikle harika sonuçlar alacaksınız.

Nemlendirme

Saç bakımı, en az haftada iki kez, sağlıklı saçlar için bir zorunluluktur. Bunu yapmaz iseniz, saçınız kurur, kepeklenme yapar. Amla ve Shikakai (bir hint bitkisi) içinde bulunan bir nemlendirici kullanırsanız, saçınıza yardımcı olacak ve pH düzeyini dengeleyerek saçınız yumuşatacaktır.

Protein

Saçlarınızın yağ dengesini sağlamak için yiyeceklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Hormonların, saçlarınızın yağlı ve kuru olması üzerinde çok önemli bir rolü vardır. Yağlı ve şekerli yiyecekler uzun vadede hormonlarınızı etkileyerek, saçları yağlı yapan yağ bezelerini harekete geçirir. Yapılan çalışmalara göre, protein ağırlık beslenmeniz halinde hormonlarınız çok doğru çalışacak ve yağ bezeleri çok fazla aktif olamayacaktır.

Limon suyu

Limon suyu toksinleri temizleyerek, saçların yağ dengesini de sağlar. Lime, (yeşil limon) asidik özellikleri sebebiyle pH seviyesini dengeler. Cildin iyileşmesine yardımcı olur, kanı da alkalize eder. Bir miktar su ile limon suyu karıştırın ve şampuanlama sonrasında saçınızı durulayın. Saçlarınızın yağlılığı bir süre sonra yok olacaktır.

Stresten kaçının

Stresin saç ve cilt üzerinde etkisi çok büyüktür. Çünkü stres durumunda hormonların işleyişleri de değişir. Yağ bezeleri çok daha fazla çalışır. Egzersiz veya yürüyüş, dans ya da müzik dinlemek, sağlıklı yemekler sonrasında saçlarınız çok daha az yağlanacaktır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cildinize uygun fondöten seçme rehberi

BB serisi ile güzelliğinizi vurgulayın