Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sivilce izleri ile savaşan doğal yöntemler

Kendinizi tutamadınız ve daha az dikkat çektiğini düşündüğünüz için sivilcenizi sıktınız. Peki, iz kalmaması için ne yapmalısınız? Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme cildiniz için yapabileceğiniz belki de en iyi şeyler!

Bunun dışında fondötenle sıktığınız sivilcenizi gizlemeden önce yapmanız gereken bir şey var. En az 30 faktör bir güneş koruyucuyu cildinize uygulamanız gerekiyor. Çünkü yaralar güneşe karşı çok hassas ve sıktığınız için de artık savunmasızlar. Onları sizin yerinize başka bir şeyin korumasını sağlamalısınız: Güneş kremi! Aksi takdirde bir sonraki yöntemlerin hepsini uygulasanız da bir faydası olmaz.

Gelelim uygulayabileceğiniz yöntemlere…

Elma sirkesi

Elma sirkesi yöntemini elbette duymuşsunuzdur. Bir kez daha hatırlatalım. Elma sirkesi cildin ihtiyacı olan vitaminleri (A, C, E, P, B2) içerdiğinden, mucizevi bir destektir. Gün sonunda yıkayıp temizlediğiniz cildinize seyreltilmiş elma sirkesini uygulayın.

Uygulanışı: 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bir parça pamukla cildinize uygulayın ve yarım saat bekletin. O sizin yaptığınız hataları onarırken, siz keyfinize bakın. Sonra da yıkayın ve gece kreminizi uygulayıp misler gibi uyuyun.

organik bal

Organik bal

Cildin kaybettiği sıvıyı, cilde yeniden kazandırmak da lekelere iyi gelecektir. Bunu sağlayacak şey ise en organiğinden bal!

Organik bal bulmanın, çölde su bulmak kadar zor olduğunu biliyoruz. Ancak artık köydeki tanıdıklardan mı sipariş edersiniz, evde kovanla arı mı beslersiniz o sizin bileceğiniz iş. Ama ne yapın, ne edin bulun. Çünkü, 1 yemek kaşığı organik balı tüm yüzünüze uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekletin ve etkisini izleyin…

Sinir otu

Sinir otunun yaprakları akne ve sivilce gibi cilt lekelerinin giderilmesininde etkili. Aktardan aldığınız sinir otu yapraklarını bir havana koyarak ezin ve suyunu çıkarın. Bu su ile cildinize kompres yapın. Yarım saat kadar beklettikten sonra yıkayın.

Bu yöntem sadece cilt lekelerinin gitmesine değil, aynı zamanda yeni çıkan sivilcenin çabuk sönmesine de yardım edecektir. İkili etki!

ceviz yaprakları

Ceviz yaprakları

Uygulanışı: 1 avuç ceviz yaprağını, 1 bardak suda kaynatın ve demleyin. Çıkan suyu cildinize pamuk yardımı ile uygulayın ve yarım saat bekletin. Soğuk suyla yıkadıktan sonra, ceviz yaprağının iyileştirici gücünü düşünerek hayatınıza devam edin.

Sabun otu

Aktarlarda bulabileceğiniz sabun otu kökünü suyun içerisinde kaynatıp, demlenmeye bırakın. Çıkan suyu ılıdığında sadece lekeli olan bölgelere uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra yüzünüzü tamamen yıkayın.

Önemli: Sabun otu kökü tam bir kocakarı yöntemi olmakla birlikte, kremlere taş çıkartır.

MARUL

Marul

Aysbergi görünce dönüp yüzüne bakmadığınız o marul nasıl kıymetli bir bilseniz.

Uygulanışı: 25 gram marulu 3 su bardağı suda küçük parçalar halinde koyup kaynatın. Demlendikten sonra karışımı süzüp sabah ve akşamları cildinizi marul suyu ile silin.

Maydanoz

Elma sirkesinin cilt için mucizevi olduğundan bahsetmiştik. Aynı etkiyi onun kadar maydanoz da sağlıyor. Sirke kokusuna katlanamayan arkadaşları maydanozun toksin giderici yöntemine alalım lütfen…

Uygulanışı: 1 litre suyu kaynatın ve maydanozları kaynamış suya ekleyip demlenmesini bekleyin. Ardından maydanozları iyice ezip lapa haline getirin ve karışımı cilde uygulayın. O lapayı 20 dakika boyunca cildinizde bekletin ve çıkan maydanoz suyu ile de cildinizi yıkayın. Bu yöntemi üç günde bir cildinize uygularsanız, kim bilir belki bir gün Şirine kadar pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

toz şekerli peeling

Toz şekerli peeling

Sıra ciltteki tüm ölü deriyi temizlemekte… Bu maddeyi uygulayacağınız zaman cildinizde sivilce olmaması ilk şartımız. Çünkü sivilceli bir cilde peeling yapmak, yüze zımpara yapmaktan farksız.

Uygulanışı: 1 yemek kaşığı toz şeker ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Cilde masaj yaparak uygulayın. Cildinizin hassasiyetini bilmediğimiz için durmanız gereken zamanı size bırakıyoruz.

Önemli: Doğal yöntemlerle hazırladığımız bu peelingi yağlı bir cilde sahip olanlar haftada bir; kuru ya da karma cilde sahip olanlar ise 15 günde bir uygulayabilirler.

Maden suyu ve limon suyu karışımı

Ölü deriyi temizlemek için bir başka doğal yöntem de kahve telvesi, maden suyu ve limon suyu karışımı! Yine sivilceniz yokken, cilde masaj yaparak uygulayın.

Parmak kesesi

Bütün bunlara üşeniyorsanız en basit ve en kolay peeling yöntemi parmak kesesi yöntemi… Buhar sayesinde yumuşamış cilde hafif hareketlerle parmak kesesi yapmak, ölü deriden kurtulmak için en kolay yol.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

2015 Kış makyaj modası

Geniş gözenekleri sıkıştıran peeling tarifleri