Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sağlıklı bir cilt için dengeli beslenin

Sağlıklı bir cilt için dengeli beslenin

Doç Dr. İsmet Tamer nar suyu içerek ve süt ürünleri tüketerek daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olunabileceğini belirtti.

Cilt sağlığınızı olumsuz etkileyen faktörlerden korunmak için dengeli ve düzenli beslenmek şart. Doç.Dr. İsmet Tamer sağllıksız beslenme, düzensiz uyku, sigara gibi etkenlerin cildin mat ve sağlıksız görünmesine ayrıca yağlanma artışı ve akne gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmak için nar suyu ve süt ürünlerini öneren Doç Dr. İsmet Tamer daha canlı bir cilt için ipuçları verdi.

Süt ürünleri tüketmek yeni çizgi oluşumunu engeller

Düzenli süt ürünleri tüketerek, ciltte yeni çizgi oluşumunun engellenebileceğini belirten İsmet Tamer, her gün 1 kase yoğurt yemeyi veya 1 bardak süt içmeyi öneriyor.

Nar suyu cilde parlaklık verir

Cildin genç ve düzgün görünmesini, elastik kalmasını sağlayan proteinlerin yanında kolajen üretimini desteklemek için bakır, omega-3 yağ asidi ve C vitaminine de ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tamer, “Her gün bir avuç ceviz içi, içerdiği zengin omega-3 ve bakır sayesinde ciltteki çizgi ve izleri gidermeye yardımcı olur. Turunçgiller, kırmızı biber, kivi, brüksel lahanası ve nar da C vitamini düzeyi açısından zengin besinlerdir. Nar ayrıca antioksidan özelliği iyi bilinen poliferol açısından da zengin bir meyvedir. Günde bir nar ya da bir bardak nar suyu cilde parlaklık ve nem kazandırır, ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Az mimik yapın

Göz çevresi kırışıklıkları ve uykusuzluk ya da sigara gibi etkenler sonucu ortaya çıkan halkalanmalar da sıklıkla görülen şikayetler olduğuna işaret eden Doç. Dr.Tamer, cildin yeterince hidrate edilmesi, sigaranın azaltılarak, hatta mümkünse tamamen bırakılması, vücudun antioksidan maddelerle desteklenmesi ve güneşin zararlı etkileri ile ortaya çıkan lekelenmelere karşı önlem alınması ve yüzün mimik kaslarının daha az kullanılmasının göz çevresi bakımı için önemli olduğunu açıkladı.

Kuru cilt için A vitaminli besinleri tercih edin

Bazı kişilerin cildinin herhangi bir zararlı etkene maruz kalmasa bile kuru, kızarık hatta sıkça kabuk kabuk görünümünde olduğunu ve zaman zaman kaşıntı ve akne problemleri de yaşanabiliyor. Problemleri engellemek için A vitamini içeren portakal, mandalina, havuç, yumurta ve az yağlı süt ürünleri gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Bu besinler aynı zamanda cildin lekesiz ve pürüzsüz görünümüne de katkıda bulunuyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Domates maskesi ile göz altı morluklarından kurtulun

Selüliti engellemek sizin elinizde