Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü

Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü
Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü

Saç derimiz, nemli kalmak ve saç ile çevre arasında ince bir bariyer oluşturarak saçı korumak için belirli miktarda yağ üretir. Ancak aşırı yağ üretimi, hacimsiz ve donuk saçlardan tahriş olmuş bir kafa derisine ve kepek sorunlarına kadar birçok rahatsızlığa neden olabilir. Neyse ki, aşırı yağlılığın nedenini belirlerseniz, kontrol altına alabilirsiniz.

1. Sık sık saç modeli değiştirmeyin

Şık bir at kuyruğu yağlı saçlarınızı gizlemek için iyi bir yol gibi görünse de, aslında tam tersi durum yaratır. Saçlarınız düzgün görünebilir, ancak bu saç modeli sebumun saçınızın ve saç köklerinin altında birikmesine neden olur. Şık saç stilleri, düzleştirici gibi bir çok şekillendirici ürün gerektirir, bu da yağlanmayı daha hızlı hale getirir.

Yapılması gerekenler: Çok fazla fırçalamayın ve saçınıza dokunma gerektiren şekillendirme ürünleri ve saç stillerinde aşırıya kaçmayın.

2. Saçınızı soğuk suyla durulayın

Sıcak su, gözenekleri ve saç kütiküllerini açmak ve kiri çıkarmak için mükemmeldir, ancak saçınıza zarar verebilir. Yağ tabakasını yıkar ve kafa derinizi çok fazla kurutabilir, kepek ve aşırı yağ üretimine neden olabilir.

Yapılması gerekenler: Şampuanlama ve yumuşatma söz konusu olduğunda ılık su tercih etmek ve saç kütikülünü kapatmak için yıkadıktan sonra saçınızı soğuk suyla durulamak daha iyidir

3. Doğru saç bakım ürünleri seçin

Uzmanlar, yoğun olarak etiketlenen ürünlere dikkat edilmesini tavsiye ederler çünkü saçlarınızı aşırı düzleştirebilirler. İnce saçlarınız veya yağlı bir saç deriniz varsa saçınızın daha yağlı görünmesine neden olan ince bir koruyucu tabakada kaplayabilirler.

Yapılması gerekenler: Uzmanlar, kuru veya hasar görmüş saçlar için tasarlanmış ürünlerden kaçınmayı önerir. Saç derinizi sebum ve kozmetik ürünlerin oluşumundan temizlemek ve saçınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olmak için ayda birkaç kez derin bir temizleyici kullanmak da iyi bir fikirdir. Ayrıca saçınızı beslemek için hindistancevizi yağı uygulamak gibi doğal ilaçları da deneyebilirsiniz.

4. Saçlarınızı çok sık fırçalamayın

Saçınıza dokunduğunuzda, saçlarınızın daha yağlı görünmesine neden olabilecek yağları ve bakterileri ellerinizden saçınıza aktarırsınız. Saçlarınızı çok sık fırçalamak da zarar verir. Sürekli fırçalama sebumun saçınıza yayılmasını sağlar ve hacimsiz, donuk saçlara neden olur.

Yapılması gerekenler: Özellikle gerginken veya konuşma sırasında saçınıza ellerinizle dokunmama alışkanlığı edinin. Saçınızı aşırı fırçalamayın. Uzmanlar, çok kıvırcık veya dokulu saçları olmayan insanlar için günde 2 kez fırçalamanın yeterli olabileceğini ve her zaman temiz bir fırça ile yapılmasını önermektedir.

5. Çok stres yapmayın

Stres, vücudunuzun daha fazla kortizol üretmesini sağlar. Bu hormon cildinizi daha fazla sebum üretmesi için tetikler ve sonuç olarak daha yağlı görünür ve hissedilir. Stres ayrıca yağlı bir kafa derisine de yol açabilecek kepek nedenlerinden biri olabilir.

Yapılması gerekenler: Yaşam tarzınızı değiştirip stresinizi yönetmeye çalışmadığınız sürece bu konuda fazla bir şey yapamazsınız. Özel saç ürünleri kullanmak kepekle savaşmaya yardımcı olacak ve zor yaşam durumlarıyla uğraşırken kafa derinizin daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

6. Saçınızı çok sık yıkamayın

Her ne kadar biraz saçma gelse de, saçınızı ne kadar çok yıkarsanız, o kadar yağlanabilir. Cildimizin sağlıklı pH’ını destekleyen milyarlarca iyi bakteri kafa derimizde yaşar. Saçlarımızı çok sık yıkadığımızda, bu hassas dengeyi bozabilir ve özellikle yanlış saç bakım ürünlerini kullanırsak sebum bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olabiliriz.

Yapılması gerekenler: Saçınızı kaç kez yıkadığınızın farkında olun ve saçınıza uygun doğru ürünler tercih edin. Uzmanlar, yaşadığınız bölgeye ve yaşadığınız saç sorunlarına dikkat etmenizi önerir. Örneğin, şehir sakinlerinin saçlarını saç dökülmeleri nedeniyle kırsal alanlarda yaşayan insanlardan daha sık yıkaması daha olasıdır.

7. Vücudunuzun çalışma şekli bu olabilir

Bazı saç tipleri, diğerlerinden daha hızlı yağlı olmaya daha yatkındır. Örneğin, düz saçlar, dalgalı saçlara göre daha yağlı olma eğilimindedir. Sebum, saçları aşağı kaydırdığı ve saç köklerinde daha görünür olduğu için bu gerçekleşir.

Ayrıca, hormonal dengesizlikler ve seboreik dermatit gibi bazı sağlık sorunlarının aşırı sebum üretimine neden olabileceğini unutmayın.

Yapılması gerekenler: Bir şey sizi rahatsız ediyorsa veya saçınızın görünüşünde olağandışı değişiklikler fark ederseniz doktora başvurun.

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Yağlı saçlarla başa çıkmak için hangi yöntemler yardımcı oldu? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Evde denenecek 5 muhteşem oval tırnak tasarımı

Evde denenecek 5 muhteşem oval tırnak tasarımı

Denizaşırı Mizahta Bu Hafta: Son Günlerde Yabancıları Kahkahaya Boğmuş 15 Komik Tweet

Denizaşırı Mizahta Bu Hafta: Son Günlerde Yabancıları Kahkahaya Boğmuş 15 Komik Tweet