Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler

Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler
Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler

Cilt kuruluğuna; susuz kalma, yaşlanma, mevsimsel değişiklikler, alerjiler ve besin eksiklikleri gibi birçok faktör neden olabilir. Cilt kuruluğunun nedenine bağlı olarak, cilt nemini arttırmak için merhemler ve nemlendiriciler dahil olmak üzere farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ek olarak, daha fazla su içmek ve belirli takviyeleri almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri cildin kuruluğunu önleyebilir.

İşte kuru ciltler için vitamin ve takviyeler.

D Vitamini

D vitamini, cilt sağlığı da dahil olmak üzere sağlığın birçok yönü için kritik değere sahip yağda çözünen bir vitamindir. Keratinositler, epidermis olarak bilinen cildinizin dış tabakasının çoğunu oluşturan cilt hücreleridir. Keratinositler, vücudunuzda D vitamini oluşturabilen ve vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürebilen tek hücredir. D vitamini, cilt bariyeri fonksiyonu ve cilt hücresi büyümesinde kritik bir rol oynar, ayrıca zararlı patojenlere karşı ilk savunma hattı olarak işlev gören cilt bağışıklık sistemini korur.

D vitamini takviyelerinin egzama dahil kuru, kaşıntılı cilde neden olan cilt bozuklukları belirtilerini önemli ölçüde iyileştirdiği bilinmektedir. Dünya çapında insanların çoğu D vitamini eksikliği çekmektedir ve D vitamininin cilt hidrasyonu için gerekli olduğu göz önüne alındığında, takviye ile kuru ciltle savaşmaya yardımcı olabilir.

D vitamini takviyeleri mağazalarda ve çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunur. Kullanmadan önce sağlık uzmanınızla görüştüğünüzden ve en yüksek kaliteyi sağlamak için üçüncü taraflarca test edilmiş ürünleri aradığınızdan emin olun.

Kollajen

Kollajen vücudunuzdaki en çok bulunan proteindir ve cildinizin kuru ağırlığının yüzde 75’ini oluşturur. Bazı araştırmalar, kollajen bazlı takviyeleri almanın, kırışıklık derinliğini azaltmak ve cilt nemini artırmak da dahil olmak üzere cildiniz için bir dizi faydaya sahip olabileceğini göstermiştir.

69 kadında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca günde 2.5 – 5 gram kollajen tüketen katılımcıların, bir plasebo grubuna kıyasla cilt elastikiyetinde önemli gelişmeler sağladığını ve ayrıca cilt hidrasyonunda artış yaşadığını bulmuştur. 72 kadında yapılan 12 haftalık bir başka çalışma, 2.5 gram kollajen peptit içeren bir takviyenin yanı sıra C vitamini ve çinko gibi diğer bileşenlerin bir karışımının, bir plasebo grubuna kıyasla cilt nemini ve pürüzlülüğünü önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.

Kuru cildinize yardımcı olması için bir kolajen takviyesi denemek istiyorsanız, üçüncü taraflarca test edilmiş bir ürün satın almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

C Vitamini

C vitamini güçlü, cildi koruyucu bir antioksidan görevi görür ve kollajen üretimi için gereklidir, bu da onu cilt sağlığı için önemli bir besin haline getirir. Cilt çok yüksek seviyelerde C vitamini içerir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çalışmalar, C vitamini takviyeleri yoluyla diyet C vitamini arttırmanın, cilt hidrasyonu da dahil olmak üzere cilt sağlığının birçok faktörünü iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bazı test tüpü çalışmaları, C vitamininin cilt bariyeri fonksiyonunu geliştirebileceğini ve kuru cildin önlenmesine yardımcı olabilecek su kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca, bazı çalışmalar diğer besinlerle birlikte kullanıldığında C vitamininin cildin nemini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

C vitamini, genel cilt sağlığını iyileştirebilir ve kuru ciltle savaşmaya yardımcı olabilir. Herhangi bir yeni takviyede olduğu gibi, diyetinize C vitamini takviyesi eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

Balık yağı

Balık yağı cilt sağlığını geliştirici özellikleri ile bilinir. Güçlü antienflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip olan ve birçok yönden cilde fayda sağladığı gösterilen iki temel yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içerir.

Balık yağı içeren diyet takviyeleri, cildin hidrasyonunu artırmaya ve cildin yağ asidi bariyerini geliştirmeye yardımcı olabilir, bu da hidrasyonun korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar 6 haftadan 6 aya kadar 1-14 gram EPA ve 0-9 gram DHA arasında değişen balık yağı dozları ile günlük tedavinin, sedef hastalığı semptomlarını iyileştirdiğini gösteriyor.

Balık yağının ayrıca cilt iltihaplanmasını azalttığı ve güneş hasarına karşı koruduğu ve cildin cilt dostu bir tamamlayıcısı haline geldiği bilinmektedir. Bir takviye almadan önce ihtiyaçlarınıza en uygun seçimi ve dozu belirlemek için önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Kuru cildi tedavi etmek için diğer takviyeler

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, çalışmalar diğer birkaç bileşikle takviyenin cilt nemini iyileştirmek için etkili bir yol olabileceğini göstermiştir.

Probiyotikler: Bir çalışma, insanlara yapılan Lactobacillus plantarum bakterileri takviyesinin, 8 hafta sonra cilt bariyeri fonksiyonunu ve cilt nemini iyileştirdiğini buldu. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hiyalüronik asit: Hyaluronik asit genellikle cilt hidrasyonunu iyileştirmek için topikal olarak kullanılır, ancak son araştırmalar, bu bileşiğin diğer besinlerle kombinasyon halinde alınmasının cilt hidrasyonunu önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir.

Aloe vera: 64 kadında yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca aloe veradan türetilen yağ asitleri ile takviyenin, cilt nemini ve cilt elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur.

Seramidler: Seramidler sağlıklı cildin önemli bileşenleri olan yağ molekülleridir. Bazı araştırmalar, seramidlerle takviye edilmesinin kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olabilecek cilt nemini artırabileceğini göstermiştir.

Bazı araştırmalar, yukarıda listelenen takviyelerin cilt nemini artırmaya ve kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu bileşiklerin kuru cildi doğal olarak rahatlatmak için etkili yollar olarak önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dikkat edilecek diğer noktalar

Bazı takviyeleri almak kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olsa da, cildin kuruluğuna katkıda bulunan başka faktörler de dikkate alınmalıdır. Örneğin, dehidrasyon kuru cildin yaygın bir nedenidir, bu nedenle su alımınızı artırmak, cilt nemini iyileştirmenin sağlıklı ve kolay bir yolu olabilir. Sağlıksız bir diyet, besin eksikliklerine ve kuru cilde neden olabilir veya cilt sağlığınızı kötüleştirebilir. Ek olarak, böbrek hastalığı, anoreksia, sedef hastalığı ve hipotiroidizm gibi bazı hastalıklar ve çevresel alerjiler kuru cilde neden olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Kaşlarınız yüz hatlarınıza uygun mu

Kaşlarınız yüz hatlarınıza uygun mu

Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni

Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni