Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Cildinize yapabileceğiniz en kötü 6 şey

Cildinize yapabileceğiniz en kötü 6 şey

Cildinizi güzelleştirmek adına yaptığınız bazı uygulamaların tam tersi cildinize zarar verebileceğini unutmayın. İşte bu hatalar…

Kendi kendinize cildinize zarar verebilirsiniz, bu da korkutucu bir gerçek olarak kabul görür. Daha korkutucu olanı ise bunu cildinizi güzelleştirmeye çalışıyorken yapabilecek olmanız. Estetisyen Renee Rouleau ve Dermatolog Rachel Nazarian cildimize zarar verebilecek kötü alışkanlıkları anlattı.

1- Sivilce sıkmak

Dermatolog olmadığınızı hatırlatırız. Sivilcelerinizle, aknelerinizle veya yüzünüzdeki herhangi bir şeyle oynamamanız lgerek. Aksi takdirde yüzünüzde kalıcı izler oluşabilir.

2- Aşırı peeling

Konu peelingse cildiniz gereğinden fazlasını kaldıramaz. Onun yerine arındırıcı kullanın. Dr. Rouleau’un dediğine göre 7 gün peeling yapıp, 7 gün yapmayarak cildinizi dinlendirmelisiniz.

3- Aşırı yıkama

Yüzünüzü yıkarken aşırıya kaçmak da kötü alışkanlıklardan biri. Cildin çok hassas olduğunu unutmayarak nazik davranmak gerekiyor. Dr. Nazarian çoğu kişinin sert sabunlar kullanarak ciltlerinin doğal yağlarını yok ettiklerini ve ideal pH derecesini bozduklarını söylüyor. Ayrıca fazla yıkamanın cildi kurutup çatlatabileceğini, enfeksiyonlara hatta egzamaya yol açabileceğini ve kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini ortaya çıkarabileceğini belirtiyor.

4- Bir yıl boyunca aynı ürünü kullanmak

Cildinizin mevsimden mevsime farklı şeylere ihtiyacı olur. Rouleau’un tavsiyeleri:

Kış: Nemlendirici ürünlere odaklanmalısınız.

İlkbahar: Peeling ile gözeneklerinizi temizleyerek bahar temizliğini cildinizde de yaşayıp kışın kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

Yaz: Amaç, cildinizi güneşten korumak olmalı. Hava nemli olduğu için güneş kremi ve antioksidanlar alırken hafif ürünler tercih etmelisiniz.

5- Güneş koruyucu kullanmamak

Bronzlaşmanın cildinize yapabileceğiniz en kötü şey olduğu sır değil. “Her bronzlaşma, çok hafif bir kararma bile cilt zararının işaretidir” diye açıklıyor Dr. Nazarian ve ekliyor “Ultraviyole ışınlarına devamlı mazur kalma cilt kanserine yol açabilir. Bu yeteri kadar kötü değilse aynı zamanda kırışıklık, sarkıklık gibi cilt yaşlanma belirtilerine de sebep olabilir.”

6- Sigara içmek

Sigarayı bırakmak için başka sebebiniz yoksa bilin ki cildiniz size minnettar kalacak. Erken yaşlanma ve kırışıklık oluşumu haricinde, sağlığınızı da tehlikeye atıyor. “Sigara içmek cilt kanseri riskini artırıyor ve cilt kanserine erken teşhis konulmazsa yayılması çok kolay” diye uyarıyor Dr. Nazarian.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Balın cilt bakımında 5 mucize etkisi

Spa keyfini evinizde yaşayın