Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çatlayan topuklarınıza veda edin

Çatlayan topuklarınıza veda edin

Evde yapabileceğiniz bazı uygulamalarla topuklarınızdaki çatlak, kuru ve çirkin görünüşe son verebilirsiniz.

Ayakların güzel ama daha önemlisi bakımlı olması oldukça önemlidir. Siz de evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar ile topuklarınızdaki çatlak, kuru ve çirkin görünüşe son verebilirsiniz.

Gül suyu ayak maskesi

Güzel bir çift ayağa sahip olmak için ilk atılması gereken adım, ayak maskesidir. Bu maske, çatlak topuklardan kurtulmanın en iyi yoludur. Ayaklarınızı, ılık su, tuz limon suyu gliserin ve gül suyu bulunan bir leğenin içine koyun. Ayaklarınız hazırladığınız bu suyun içinde yaklaşık 15- 20 dakika bekletin. Ardından topuklarınızı ve ayağınızın sertleşmiş bölümlerini ponza taşı kullanarak iyice ovun. Ardından ayaklarınıza, 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı su ve limon suyu, bir tatlı kaşığı gül suyu karışımını sürün. Bu yapışkan bir karışım olacaktır. Topuklarınıza ve ayaklarınızın kuru bölümlerine sürün. Üzerine çorap geçirin ve bir gece ayağınızda kalmasını sağlayın. Sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Topuklarınıza her gün uygulayın, birkaç gün içinde topuklarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Bitkisel yağ sürün

Kuru bir cilde sahip olmak, topuk çatlamanının en önemli nedenlerinden biridir. Bunun için kuru ciltlerin iyi nemlendirilmesi gerekmektedir. Ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurutun. Sonra ayaklarınızın çatlak olan bölümlerine bitkisel yağ sürün. Kalın bir çorap giyerek bir gece bekletin, sabah ayaklarınızı yıkayın. birkaç gün içinde çatlak olan bölümlerde iyileşme göreceksiniz.

Muz ve avokado maskesi

Muz ve yarım avokadoyu blenderda iyice karıştırın. Topuklarınıza ve ayaklarınıza bu karışımı kalın bir macun olarak sürün. Bu uygulama hem cildinizin yenilenmesini ve hem de nemlenmesini sağlayacaktır.

Vazelin ve limon suyu

Ayaklarınızı 15- 20 dakika ılık suda tutun. Tüm kirin çıktığına emin olduktan sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve iyice kurulayın. Bir tatlı kaşığı vazelin ve bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Özellikle çatlakların bulunduğu bölümlere bu karışımı sürün. Cildiniz bu karışımı iyice eminceye kadar ayaklarınızı ovun. Yatmadan önce bu uygulamayı yapın, karışımı sürdükten sonra ayaklarınıza çorap giyin. Sabah ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Parafin

Eğer topuklarınızdaki çatlaklar artık acı verir hale geldiyse o zaman çok etken bir tedavi yöntemi önereceğiz. Parafin alın ve hardal yağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Parafinin erimesi için bir tavada ısıtın. Oda sıcaklığına geldiği zaman Ayaklarınızın, özellikle çatlak olan bölümlere sürün. İyi bir sonuç almak için bu uygulamayı da gece yapın ve çorapla yatın. Sabah ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Saç beyazlaması hakkında doğru bilinen yanlışlar

Karın çatlaklarına özel maske tarifi