Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

RTÜK’ten Halk TV, Habertürk ve Tele 1’e Koronavirüs Cezası

RTÜK'ten Halk TV, Habertürk ve Tele 1'e Koronavirüs Cezası
RTÜK'ten Halk TV, Habertürk ve Tele 1'e Koronavirüs Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Halk TV, Tele 1 ve Habertürk kanallarına koronavirüs yayınlarından dolayı ceza kesti. Ayrıca gazeteci Can Ataklı’nın uzaktan eğtim veren öğretmenin başörtülü olmasını eleştirmesi nedeniyle Tele 1 kanalına üst sınırdan ceza yaptırımı uygulandı.

s-a4ce8f967f9f1ecdd56cbbbf0cdd9d4a64131d
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son toplantısında ağırlıklı olarak yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin yayınları mercek altına aldı.

Halk TV’ye üst limitten ceza

s-4604f4b81e188c2fc1bc37bdacb214c74c84a6
Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu “Medya Mahallesi” programında kullanılan “koronavirüs salgınının sorumlusunun 3. havalimanı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu”  ve “salgından etkilenenlerin AKP seçmeni olduğu” iddiaları, Üst Kurul tarafından  “ayrımcılık” ile “gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal” olarak değerlendirildi. İlgili yayın nedeniyle Halk TV’ye üst limitten idari yaptırım kararı alındı. Üst Kurul toplantısında, ayrıca Halk TV’de yayınlanan “Günaydın Türkiye” adlı programda da koronavirüsle ilgili hiçbir resmi kaynak tarafından doğrulanmayan birtakım ifadelerin izleyiciler üzerinde korku ve panik havası oluşturduğu kanaatine varıldığı aktarıldı.

Aynı gerekçelerle Habertürk ve Tele 1’e ceza

s-efbbd8751c1aa0cc40bab975ae365dc3c5cfb8
RTÜK, TELE 1’de yayınlanan ‘Kulis’ ve Habertürk’teki ‘Para Gündem’ programlarında, salgın hastalığa ilişkin, ‘hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması’ nedeniyle de her iki yayın kuruluşuna idari yaptırım uyguladı.

Can Ataklı’nın sözlerine de ceza uygulandı

s-8183eafdefbd0fd43fe6dd5231412a16fa8ef1
RTÜK toplantısında, televizyonlardan verilen uzaktan eğitim derslerinde başörtülü öğretmeni eleştiren Can Ataklı’nın yayınlarından dolayı da programın yayımlandığı kanala ceza kesildi.Toplantıda, Can Ataklı’nın “Gün Başlıyor” programında, derslerde başörtülü öğretmenlerin yer almasını “çok yanlış ve facia” olarak nitelemesi, ilgili yasanın “Yayın hizmetleri… Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” ilkesine aykırı bulunarak, Tele 1’e en üst limitten idari yaptırım ve 5 kez program durdurma cezası verildi.Tele1’e farklı bir ceza da Can Ataklı’nın başka bir yayınından dolayı uygulandı.RTÜK tarafından programında Harp Okulu’nda gerçekleştirilen bir töreni yorumlayan Ataklı’nın “yanlış bilgiler vererek, argo sözcükler kullanmak suretiyle rütbeli askerleri ve kurumları eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan ifadeler” kull

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Erdoğan Ekonomik Önlem Paketi Açıkladı: 'Dar Gelirli Ailelere Bin TL Destek Verilecek'

Erdoğan Ekonomik Önlem Paketi Açıkladı: ‘Dar Gelirli Ailelere Bin TL Destek Verilecek’

Putin 'Önceliğimiz Vatandaşların Sağlığı' Dedi: Rusya'da Bir Hafta 'Ücretli Tatil' İlanı

Putin ‘Önceliğimiz Vatandaşların Sağlığı’ Dedi: Rusya’da Bir Hafta ‘Ücretli Tatil’ İlanı