Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Eczacılar Odası Ankara Şube Başkanı: ‘Eczacılar Bırakın Satacak Maskeyi, Kendilerine Bile Maske Bulamıyor’

Eczacılar Odası Ankara Şube Başkanı: 'Eczacılar Bırakın Satacak Maskeyi, Kendilerine Bile Maske Bulamıyor'
Eczacılar Odası Ankara Şube Başkanı: 'Eczacılar Bırakın Satacak Maskeyi, Kendilerine Bile Maske Bulamıyor'

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı, koronavirüs salgını konusunda kendilerinin birinci derecede risk grubunda olduklarını ve kendi imkanları ile aldıkları tedbirlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Ercanlı, “Meslektaşlarımız bırakın satacak maskeyi, kendisi kullanacağı maske bulamıyor” dedi. 

s-02dda82fa3d6f5442a53289557039cbe94036d
Çin’de 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve dünya genelinde bir salgına dönüşerek, 475 binden fazla kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs, hastalarla yakın temasta bulunan eczacılar için de büyük bir risk.Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Eczacılar Odası Ankara Şube Başkanı Taner Ercanlı, özellikle SGK’nın raporlu hasta uygulamasının ardından yığılmaların arttığını söyleyerek, devletin önlem alması gerektiğini ifade etti.

‘Koronavirüs ile mücadelede cephenin en önünde olan eczacılar’

s-54772a97a8eaf5576e1ede9256d802d22b1571
Eczacıların, tedbirlerini kendi imkanları dahilinde aldığını söyleyen Ercanlı, şunları söyledi:”Tüm eczanelerde sarı çizgi uygulamasını başlattık. Meslektaşlarımıza koruyucu gözlük dağıtımı gerçekleştirdik. Belediyelerimiz tarafından eczaneler dezenfekte edildi. Türkiye ’nin birçok noktasında ve Ankara ’da 60 noktada eczacılarımız 24 saat halka hizmet veriyor. Şu an korona virüs ile mücadelede cephenin en önünde olan eczacılar. 65 yaşın üzerinde birçok meslektaşımız var. 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma yasağı meslektaşlarımızın önerisi ile bizleri kapsamıyor. Tüm risklere ve kronik hastalıklarına rağmen çalışıyor arkadaşlarımız. Bunun yanı sıra kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımıza da hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu durumun süreklilik arz etmesini ve kamu tarafından desteklenmesini istiyoruz. Eczacıların kamu tarafından dikkate alınması ve eczacıları destekleyen açıklamaların yapılması gerekiyor.”

Birçok eczanede maske, eldiven ve dezenfektan bulunmuyor

s-4c2d1d4e5fab2dc17f578f1fafc3b579c38314
Ercanlı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meslektaşlarımız bırakın satacak maskeyi kendisi kullanacağı maske bulamıyor. Bunlar ile ilgili bakanlığa gerekli taleplerde bulunduk. Eczacıların maske ihtiyacının karşılanması, dezenfekte yapılması için sürecin düzenli hale getirilmesi için talepte bulunduk. Talep çok arttığından eczanelerimize gelen maskelerin fiyatları artıyor, eczane kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu değil. Eczanelere giren ve çıkan ürünlerin alış ve satış fiyatlandırması kayıt altında. Burada arz – talep dengesine bağlı olarak eczaneye ulaşan ürünlerin fiyatlarında çok ciddi artışlar oldu. Basit cerrahi maskeleri dahi eczacılar 4 TL gibi bir fiyata alıyor ve çoğu da mağduriyet yaşanmaması için alış fiyatına satıyor. Bazı eczanelerde bulunmuyor, bulunmadığı için eczacı da takamıyor.”

‘Rahatsızlanan meslektaşlarımız var’

s-0ea338e96aa8e294d10eafca7c12c5bbf9be48
“Eczacıların maddi manevi kamunun gücünü arkasında hissetmesi gerekiyor” diyen Ercanlı koronavirüs nedeniyle rahatsızlanan ve teşhis sürecinde olan birden fazla meslektaşları olduğunu da ifade ederek kamu tarafından bir an önce eczacılara yönelik tedbir ve destek alınmasını talep etti.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Virüslerin Allah Tarafından Nüfusun Artmaması İçin Yaratıldığını Söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan Tepkilerin Odağında

Virüslerin Allah Tarafından Nüfusun Artmaması İçin Yaratıldığını Söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan Tepkilerin Odağında

Çılgın Proje Salgın Dinlemedi: Kanal İstanbul İçin İlk İhale Yapıldı

Çılgın Proje Salgın Dinlemedi: Kanal İstanbul İçin İlk İhale Yapıldı