Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in ,

Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kalem lekesi hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Halıda, koltukta, kıyafette, kısacası günlük hayatımız içerisinde hemen her yerde bir kalem lekesi ile karşılaşmamız çok olasıdır. Hele de çocuklu evlerde bu durumla karşılaşmak daha yüksek ihtimallidir. Çocuklar bilmeden malzemelere bu anlamda zarar verebilmekte, temizlemesi ise ebeveynlere kalmaktadır. Genellikle kalem lekelerini çıkarmak zor gibi görünse de, bu lekeleri çıkarmak için birkaç püf noktayı bilmek lekelerle savaşabilmek adına avantaj sağlayacaktır. Her lekenin tamamen çıkması mümkün olmasa da, bazı lekelerden hiç iz kalmayacak şekilde kurtulmak da mümkündür.

Hangi lekede olursa olsun, leke olduğu anda daha henüz ıslakken müdahale edilirse, lekeyi çıkarmak daha kolaydır. Eğer ki leke yapan kalem tükenmez kalemse, yine lekeye ıslakken müdahale etmek çıkarma ihtimalini arttıracaktır. Eğer ki tükenmez kalemden akan boya fazla yoğunsa, böyle bir durumda öncelikle yapılması gereken şey bir kağıt mendil ile fazla boyayı almaktır. Ardından, lekeyi çıkarmada en etkili şey, suya bulaşık deterjanı ekleyerek karıştırmak ve bu karışımla lekeye müdahale etmektir. Bulaşık deterjanının sadece kalem lekelerine değil, genel olarak çok iyi bir leke çıkarma gücü vardır. Leke çıkarma işlemi yapılırken, leke olan yere müdahalede gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husus ise, kullanılan deterjanın ağartıcı etkisi olmamasına dikkat edilmesidir. Ancak bu deterjanın ağartıcı etkisi olmamasına dikkat edilmelidir. Deterjanlı su ile müdahale ettikten sonra, fazlalık gelen su temiz bir bez yardımıyla alınmalıdır.

Eğer ki boyası akmış olan kalem, tükenmez kalem değil de dolma kalem, keçeli kalem, jel kalem gibi kalem çeşitlerinden biriyse, bu tarz kalemlerin tükenmez kalemlere nazaran daha yoğun mürekkepli kalemler olduğu unutulmamalıdır. Tükenmez kalemde yapılan müdahaleler ne ise, diğer kalemlerde de aynı işlemler yapılmalıdır. Ancak, mürekkep lekeleri çok çeşitli ve zor lekeler olduğundan,  hepsi için ayrı bir leke çıkarıcı bulmak kolay olmamaktadır. Jel kalem ile boyanan bir eşyanızdan mürekkep lekesini çıkarmak çok zorlu bir işlem olduğundan, denenen yöntemle lekeler çıkmazsa profesyonel bir ekipten yardım almak daha iyi olacaktır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Serenay

Kraliyette Eltilerin Savaşı Bitmiyor

Dondurulmuş Çözündürülmüş Et Tekrar Dondurulur Mu?