Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Evlilikte mutlu olmanın altın kuralları

Evlilikte mutlu olmanın altın kuralları
Evlilikte mutlu olmanın altın kuralları

İşte size uzun ve mutlu bir evlilik yaşayan deneyimli çiftlerden ve ilişki konusunda uzmanlık eğitimi almış kişilerden garantili ve etkin tavsiyeler…

Evlilik piramidine uyun

Çocuk olmamış bir evlilikte piramidin tepesinde çift vardır. Bir alt basamakta yani ikinci sırada çiftin ailesi yer alır. Üçüncü sırada ise çiftin arkadaşları ve dostları yer alır. Çocuk olunca çift ikinci sıraya iner. Çocuk piramidin tepesine yerleşir. Çiftin ailesi üçüncü sıraya, çiftin arkadaşları ve dostları ise dördüncü sıraya iner.

Birinci ve ikinci sırada yer alanların birlikte bulundukları bir ortamda, ikinci sırada yer alan birine, birinci sırada yer alan birinden daha fazla ilgi gösterirseniz, bu çatışma nedenidir. Çünkü evlilik iki ayrı hayatın tek bir hayat oluşudur ve herkes sırasını bilmelidir…

Emir cümlesi kullanmayın

Asla emir cümlesi kullanmayın. Kullandığınız her emir cümlesi eşinizin bilinçaltı korkularını, endişelerini, kaygılarını tekrar bilinçdışı yaşamasına neden olabilir. Ufak bir sorunun nasıl anlamadan büyük bir sorun haline geldiğine tanık olursanız şaşırmayın, altında mutlaka gizli bir emir cümlesinin yattığı bilinçdışı çatışmalar vardır.

Yargılayıcı olmayın

Düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözler ilişkinizi zedeleyebilir. Asla yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın ama gerekirse önce kendinizi, sonra eşinizi yargılayın. Soru sorun ama sorguya çekmeyin. Eşiniz kızgınken siz sakin olun. Bir sorunla karşılaştığınızda, biriniz ateşken diğeriniz su olun, kimin suçlu olduğunu bulmaya çalışmak yerine sadece çözüme yoğunlaşın ve çözümü konuşun.

Rolleri paylaşın

Evlilikte rollerin paylaşımı, kimin üzerine ne gibi vazifelerin düştüğü meselesidir. Ekonomik meselelerde kimin sözü geçecek, ev işlerini kim ne kadar üstlenecek, hangi konularda nasıl karar verilecek, çocuk bakımı, yetiştirme ve terbiyesi kimin sorumluluğunda olacak gibi konuları konuşun.

Eşitliği sağlayın

Geleneksel bir ilişkide, kadın öncelikli olarak evle ve çocuklarla ilgili işleri yürütmekle sorumludur, erkeğin kariyeri genellikle kadından daha önceliklidir ve karar alma da genellikle erkeğe ait bir sorumluluktur. Eşitlikçi modern bir ilişkide ise; erkek ve kadın, ev, çocuk bakımı ve karar alma sorumluluklarını paylaşırlar. Bu paylaşım esnasında da kendilerine göre bir rol ve görev dağılımı benimserler.

İletişim ve karşılıklı anlayışa önem verin

Yalnızca konuşmak yerine iletişim kurmayı öğrenin. Kaçmak veya vazgeçmek yerine iletişim kurmak için çaba gösterin. Sırlarınızı paylaşın. Çocukların yetiştirilmesinde ortak karar verme, ekonomik konularda anlaşma, boş zamanların birlikte geçirilmesi ve sık sık duygu ve düşünce alışverişinde bulunun ve uzlaşmanın erdemini öğrenin.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

2015 evlilik trendleri

2015 evlilik trendleri

Biz olabilmek için evlenin

Biz olabilmek için evlenin