Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Evliliğin 10 ’uncu yıl tehlikesi

Evliliğin 10 ’uncu yıl tehlikesi
Evliliğin 10 ’uncu yıl tehlikesi

ABD’nin Utah Eyaleti’ndeki Brigham Young Üniversitesi’nde Psikologların 1957-1964 yılları arasında doğan 2 bin kadının katılımıyla yaptıkları araştırmada evlilerin kendilerini en mutsuz hissettikleri yılın 10’uncu yıl olduğu belirlendi.

Çanlar 10’uncu yılda çalıyor

Psikologların, şimdiye kadar savunulan “Evlilikte en tehlikeli dönemeç veya kırılma anı 7’nci yıldır” tezini yalanlayan araştırmasına göre 10’uncu yılda tehlike çanları çalıyor.

Araştırmaya katılan, 35 yıl ve daha uzun süredir evli olan kadınlara evlilikleriyle ilgili deneyimleri, iyi ve kötü dönemleri soruldu. Kadınların üçte ikisi “Evliliğim çok mutlu başladı ve bu mutlulukta istikrarlı bir düşüş yaşandı” dedi. Kadınlar en mutsuz dönemlerini 10’uncu yıl ve sonrasında yaşadıklarını anlattı. Bu dönemi atlatan 2 bin kadın, o dönemde eşlerle anlaşmazlığın kısa sürdüğünü; 15’inci yıldan sonra ise kocalarıyla daha az kavga ettiklerini ifade etti.

Sorunlar katlanılamayacak bir hal alıyor

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Spencer James, şunları söyledi: “Sorunlar 10’uncu yılda zirveye çıkıyor. Büyük olasılıkla çözülemeyen sorunlar katlanılamayacak hale geliyor. Bunlara çocukların sorumluluğu ve ev işlerinin ağır gelmesi de dahil. İnsanlar, ilk yıllardaki heyecanın ardından evlenerek hayatın sonuna kadar birine bağlanarak aldıkları sorumluluğun yükünü hissetmeye başlıyorlar.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sevgilinizin sizden duymak istemediği 6 cümle

Sevgilinizin sizden duymak istemediği 6 cümle

2015 evlilik trendleri

2015 evlilik trendleri