Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

En popüler boşanma nedenleri

En popüler boşanma nedenleri
En popüler boşanma nedenleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması‘nın eylül ayında açıklanan verilerine göre ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmada bireylerin televizyon izleme alışkanlıklarından kültürel aktivitelere katılımına, alkol kullanımından evlilik kararına kadar birçok durum incelendi, yüzdeye vuruldu. Dev araştırma, Türkiye’nin aile yapısının adeta fotoğrafını çekti. En dikkat çeken sonuçlardan biri de boşanma nedenlerinin sıralaması. Genel kanının aksine boşanmada ilk sıralarda dayak, aldatma, ekonomik yokluk yer almıyor! Yüzde 27,3’lük oranla ‘Eşlerin birbirine ilgisizlik ve sorumsuzluğu‘ boşanma nedenlerinde açık ara birinci sırada.

ÜNLÜLER NEDEN BOŞANIYOR?
Yaşam Koçu ve Evlilik Terapisti Yeşim Varol Şen’e, ünlülerin boşanma nedenlerini anlattı. Şen, ünlüler dünyasında ve son yıllarda artan boşanmalarla ilgili şu yorumları yaptı: “Ünlülerin özel hayatı hep merak konusudur. Evlilikleri, ayrılıkları ve boşanmaları magazin basınının ve okurlarının ilgiyle takip ettiği bir mevzudur. Oysa, toplumumuzda boşanma oranlarındaki artışı komşumuzun, kuzenimizin ya da arkadaşlarımızın da ayrılık haberlerini sıklıkla aldığımızı düşünürsek, ünlüler dünyasından alınan ayrılık haberlerinin, toplum genelinden çok da fazla olmadığını görebiliriz. Elbette, ünlülerin yaşadıkları şartlarda sağlıklı ilişkiler veya evlilikleri yürütmek, toplum genelindeki dinamiklerden farklı olabiliyor. Her şeyden önce, bahsini ettiğimiz ünlü insanların mesleki gereklilikleri, güçlü bir ego ve öz güven. Bu güçlü ego ve öz güven, mesleki alanda başarı ve ün getirebildiği gibi, özel hayatlarında tahammülsüzlük veya ben merkezci davranışlara sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla bireylerin kendi ayakları üzerinde durabilme güçleri, ayrılık kararının erken alınmasıyla sonuçlanabiliyor…”

ÜN VE PARA MUTLULUK İÇİN YETERLİ DEĞİL
Yeşim Varol Şen, “Bu ünlü isimlerin sürekli takip altında olduklarını, hayranlarının attıkları her adımı izlediklerini de düşünürsek, mutsuzluk sinyalleri veren evlilikleriyle gündemde olmak istemeyecekleri ve gelebilecek yorumları engellemek adına belirsizlikten kaçınmak isteyecekleri muhakkak” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ancak toplumumuzda birçok kadının ilişkisinde veya evliliğinde yaşadığı tüm olumsuz şartlara rağmen, toplum baskısı veya ekonomik koşullar sebebiyle ayrılık kararı alamadığını ve mutsuz evlilikleri sürdürmek zorunda kaldıklarını düşünürsek, kendi ayakları üzerinde durabilen ve yalnız yaşama becerisi yüksek bu ünlüleri, olumlu örnekler olarak düşünebiliriz. Her şeyden öte Özlem Yıldız, Ebru Şallı gibi isimler, aile olmayı başarabilmiş, magazin basınından izlediğimiz kadarıyla düzenli bir evlilik hayatı kurabilmiş isimler. Ayrılık kararlarının kendi hayatları adına sağlıklı sebeplerle alınmış olduğunu düşünüyorum. Ün ve para, her zaman mutluluk için yeterli koşullar sağlamıyor. Sonuçta kadın ve erkek arasındaki iletişim ve beklentiler, meslek gruplarına veya gelir durumuna göre değişmiyor. Ünlü ve varlıklı bir kadının da eşinden ilgi bekleyeceği muhakkak. Ünlülerin boşanma haberlerinin, yan dairede oturan komşumuzun ayrılık kararından çok da farklı bir haber olarak algılanmaması gerektiğini düşünüyorum. Her şey insanlar için…”

İŞTE EN POPÜLER BOŞANMA NEDENLERİ
1. Zina
2. Kötü ve onur kırıcı davranışlar sergilemek
3. Haysiyetsiz hayat sürmek
4. Akıl hastalığı
5. Eşini sevmediğini söylemek
6. Başkası ile evleneceğini söylemek
7. Aile ile görüştürmemek
8. Eşini tehdit etmek
9. Aile yanına bırakmak. Evden kovmak
10. Yurt dışına yanında götürmemek
11. Cinsel ilişkiden kaçınmak
12. Çalışmamak
13. Eski sevgilisini unutamadığını söylemek
14. Eşinden soğuduğunu söylemek
15. Eşini dövmek
16. Aşırı içki kullanmak
17. Hayata kast etmek
18. Doğumunda ilgilenmemek
19. Cinsel ilişki kuramamak
20. Ağız ve vücut kokusu tedavisinden kaçınmak. Beden temizliği ile ilgilenmemek

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çok eşli yaşam ömrü kısaltıyor

Çok eşli yaşam ömrü kısaltıyor

Boşanmaların en büyük sebebi

Boşanmaların en büyük sebebi