Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çocukların velayetine nasıl karar verilir

Çocukların velayetine nasıl karar verilir
Çocukların velayetine nasıl karar verilir

Boşanma kararı alan eşlerin karşılaştıkları en önemli problemlerden biridir, çocukların velayetinin kimde kalacağı… Boşanma davalarında eşler kimi zaman karşı tarafa zarar vermek adına, kimi zaman da karşı tarafın çocuklara iyi bir gelecek sağlayamayacağı düşüncesiyle velayetin kendilerine verilmesini talep eder. Peki, mahkeme bu duruma karar verirken neleri göz önünde bulundurur?

Avukat Saliha Ersöz Baştaş Kirmizi Oje.net takipçileri için anlattı…

Mahkeme tarafından çocuğun velayetine karar verilirken esas olan çocuğun menfaatidir. Yani; çocuğun yaşı, durumu, anneye olan muhtaçlığı, bakımsal halleri göz önünde bulundurulur. Bunun yanı sıra tarafların, yani anne ve babanın da koşullarına çok önem verilir. Sosyolojik faktörler, çevresel ve maddi imkanlar da hakim tarafından nazara alınmaktadır.

Özetlemek gerekirse; mahkeme çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verirken, hem eşlerin hem de çocuğun ihtiyacı oranına ve bakıma muhtaçlığına nasıl olumlu cevap verileceğine göre, bütün şartları ve koşulları değerlendirerek, ayrıca gerekiyorsa bir uzman bilirkişiden de bununla ilgili bir rapor alarak karar vermektedir.

Çocukların velayetine nasıl karar verilir İZLE:

Çocuğun velayetine karar verildikten sonra velayete ilişkin koşullar, hem anne-baba için hem de çocuk için değişmeler gösterirse tekrar bir dava ile başvurulabilir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Ne tür bir evliliğiniz var

Ne tür bir evliliğiniz var

Sizinle evlenmek istiyor mu

Sizinle evlenmek istiyor mu