Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Boşanmaya neden olan 5 iletişim bozukluğu

Boşanmaya neden olan 5 iletişim bozukluğu
Boşanmaya neden olan 5 iletişim bozukluğu

Dır dır etmek en büyük sanık; acımasız imalar, öneriler ve akıl vermeler ise devamı…

Sahtekarlık

Aslında ‘hayır’ demek istediğiniz zamanlar kendinizi ‘evet’ derken yakalıyor musunuz? Eleştirilmekten ya da reddedilmekten sakındığınız için ‘bilmiyorum’ deyip, gerçek fikrinizi ortaya koymadığınız olur mu? İstemediğimiz şeyleri sistematik olarak kabul edersek, barışı ve sükuneti korumak için kendimizi geri planda tutarsak, bu kendimizi küstürmek ve ökemizi biriktirmekten başka bir işe yaramaz. Duygularınızı bastırmamalısınız, partnerinizin ‘hayır’ yanıtı ile başa çıkabilecek kadar olgun olmadığını düşünüyorsanız, zaten başka sorunlarınız var demektir.

Uyumsuzluk

Genellikle sözcükleri kullanmadan iletişim kuruyoruz ve bu yüzden de birbirimize karışık mesajlar yollayabiliyoruz. Çiftlerin neden kavga ettiği, didiştiği ve sonuç olarak da birbirlerine seslerini yükselttiğine şaşırmamak gerek! Gözleri devirmek, dudakları büzmek ya da omuz silkmek farklı mesajlar içerir. Yanlış anlaşılmaları önlemek için en önemlisi göz temasını kaybetmemek. Bu, sıra size geldiğinde ne söyleyeceğinizi planlamak yerine karşınızdakini gerçekten dinlemenizi sağlar.

Kazan & Kaybet Tutumu

Etkili iletişim basitçe mesajınızı yolladığınızda değil, dinleyen tarafından alınıp, algılandığında gerçekleşir. Rahatsız konulardan bahsederken, yargılayıcı, suçlayıcı ya da savunucu olunabilinir ve bunların her biri iletişim kopukluğuna sebep olacak etkenlerdir. Bunun yerine diyalogun nasıl şekillenmesini istediğinizi belirleyin ve farklı ihtimaller dahilinde neler yapabileceğinizi. Birlikte imzalanan bir barış antlaşması, aranızdaki iletişimin kalitesini yükseltir.

Tartışma Usülsüzlüğü

Bölmek, cümleleri tamamlamak ve karşındakine cevap hakkı vermemek ciddi iletişim sorunu yaratır. Genellikle birbirlerini takip eden bu özelliklerden birine bile sahip olmak yeterince can sıkıcı. Karşınızdaki insana saygı duyuyorsanız, haklarına da duymalısınız. Erkeklerin çoğu, kadınların düşünmeleri ve kendi söyleyeceklerini dile getirmeleri için yeterli zamanı tanımadığını savunuyor. Ayrıca birine cevap vermeden arkası gelen sorular da şikayet ettikleri bir diğer husus.

Kabalık

Olumsuz olana odaklanmak ve kabalık içeren söz ve davranışlara dikkat etmek gerekiyor. “Klozet kağanı kapatmayı unutma” “Çöpü atmamışsın” gibi cümleler bir erkeği inine geri yollamak için en uygun tarzı içerir. Bunun yerine karşı konulmaz bir gülümse eşliğinde “bebeğim çöp işini üzerine aldığın için o kadar mutluyum ki, teşekkür ederim”i tercih edin ve sonuçlarını kendiniz görün.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Ünlülerden mutlu evlilik sırları | Galeri - Kadın ve Kadın

Ünlülerden mutlu evlilik sırları | Galeri – Kadın ve Kadın

Erkekler neden aldatır

Erkekler neden aldatır