Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Biz olabilmek için evlenin

Biz olabilmek için evlenin
Biz olabilmek için evlenin

Birlikte geçirilen zamanların azalması, çocukların sorumlulukları altında boğulma duygusu, ev hayatında yaşanan rutinler, eşlerin ailelerinin müdahil tavırları ve maddi sıkıntılar, beraberinde sabırsız yaklaşımları ve saygı noksanlığını getirmektedir diyen Uzman Psikolog Gamze Eser, son derece önemli olan bu konu hakkındaki görüş ve düşüncelerini aktardı.

Unutulan temel bir durum var ki; evlilik bu sorumlulukların hepsini bilip, kabul edip, hayata bir çift olarak devam etme kararı almaktır diyen Gamze Eser, “Her birey ve evlilik kendine özeldir. Yaşanmışlıklar, yapılanmalar doğrultusunda gelişir ve ilerler. Evlilik tek başınızayken yapamadıklarınızı birlikte yapabilme sanatıdır. Eşlerden birinizin deneyimlerine diğerinin cesaretini ekleyerek yapabileceklerinizin sayısını artırabilmenin bir yoludur” dedi.

Sorumlulukları yerine getirmede neden zorlanıyoruz

Bu sorunun cevabı her evliliğin kendi içinde sakladığı şifrelerde gizli. Nikah masasından kalktıklarında alışkanlıklarının, kişisel düzenin, hayat görüşü ve değer yargılarının tamamen değişeceği gerçeği, bambaşka bir hayatın başlangıcı olan evliliğe hazırlanan çiftlerin sindirmesi gereken bir durumdur.

Anlaşmalar yaparak, kurallar koyarak, olasılıkları planlayarak evlilik başlangıcı yapmanın sağlam temel oluşturmayacağı düşüncesindeyim. İnsanlar gelişir, değişir, dönüşür ve her yaşın deneyimlerini yaşar.

İçinizden gelmiyorsa evlenmeyin

Evlenmeden önce eşinizi karşınız alıp Cemal Süreya’nın ”Ben senin sevgilin, eşin, baban, ağabeyin, arkadaşınım. Biri bitse biri kalır… Seni hiç bırakmayacağım” dizelerini içinize sindirerek okuyabiliyorsanız, sözcüklerin etkisiyle müstakbel eşinizin gözleri parlıyorsa testi geçtiniz; hemen evlenin!

İçinizden gelmiyorsa, evlenmek için henüz erken. Olgunlaşma zamanınız gelene kadar beklemelisiniz, ya da kalbinizi titretecek, sizi aniden olgunlaştıracak eşinizle karşılaşıncaya kadar.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Evlilikte mutlu olmanın altın kuralları

Evlilikte mutlu olmanın altın kuralları

Kavga esnasında bunları yapın

Kavga esnasında bunları yapın