Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Aşıklar romantizmi evlerinde yaşamayı seviyor

Aşıklar romantizmi evlerinde yaşamayı seviyor
Aşıklar romantizmi evlerinde yaşamayı seviyor

“Hayalinizdeki en romantik yer neresi?” sorulu anket araştırmasında ilk sırada yer alan en romantik mekan, insanların kendini en rahat hissettiği ve özel alanı olarak gördüğü “ev” seçeneği oldu.

15 milyonu aşkın kayıtlı üyesi bulunan Siberalem.com’un verilerine göre, yurtiçinde ilk üç sırada ev, Kız Kulesi ve Büyükada en romantik yer olarak seçilirken, yurdışı seçeneklerinde iseMaldivler, Aşk Yolu-İtalya ve Santorini Adası-Yunanistan seçildi. İnsanların kendine ait özel alanları ön planda tutması ve bu alanlarda rahatlığa önem vermesinden dolayı ilk sırada yer alan “ev” seçeneğini, masalsı hikayesi ve manzarasıyla insanı etkileyen Kız Kulesi, sakinliğin ve huzurun birleştiği, fayton gezilerinin romantizmi desteklediği Büyükada takip etti. Yurtiçi kategorisinde belirlenen ilk üç yerin ortak noktası ise şehir içinde fakat şehir kalabalığından uzak lokasyonların seçilmiş olmasıydı.

Yurtdışı kategorisinde ise birbirinden farklı güzellikteki adalarında görülen egzotik dokunun vermiş olduğu duygu yoğunluğuyla ilk tercih edilen yer Maldivler oldu. Tarihi ve mimari yapısının insanı antik dönemlere götürmesiyle önemkazanan Aşk Yolu-İtalya ve kültürel geçmişiyle bütünleşen Santorini Adası-Yunanistan da ikincive üçüncü sırada yer aldı.

İlişki Danışmanı, İstanbul Psikiyatri Enstitüsü’nden Kl. Psikolog Ayşegül Denizci, seçilen en romantik yerlerin aşk üzerindeki etkisini de şu şekilde açıkladı: “Doğadaki dinginliğin insan vücudu üzerinde yarattığı sakinleştirici etkisi ile hormonlarda birtakım değişimler meydana gelir. Mutluluk veren serotonin hormonu da bu değişim ile doğanın ilettiği çağrışımlara cevap vererek keyif alma duygusunu arttırır ve beraberinde aşk ile romantizmi tetikler. Bu yüzden doğallığın var olduğu, dokusu bozulmamış, insanın iç dünyasına hitap eden,sakin ve nezih mekanlar, serotonini etkileyerek anın olumlu yönlerine odaklanır ve aşkın içindeki arzuyu açığa çıkarır.”

Ankette bulunan bütün mekanlar aşağıdaki gibi sıralandı:

Yurt içinde:

Eviniz % 35
Kız Kulesi % 25
Büyükada % 19
Boğaz % 8
Moda % 5
Galata Kulesi % 5
İstiklal Caddesi % 1
Tarihi Yarımada % 2

Yurt dışında:

Maldivler %40
Aşk Yolu, İtalya % 39
Santorini Adası, Yunanistan % 6
Marakeş, Fas % 6
Sidney, Avusturalya % 4
Central Park, New York, ABD % 4

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Horlama sorunu boşanmalara neden oluyor

Horlama sorunu boşanmalara neden oluyor

Ortalama evlilik yaşımız 26

Ortalama evlilik yaşımız 26