Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yüz güzelliğinde önemli bir detay: Çene ucu estetiği

Yüz güzelliğinde önemli bir detay: Çene ucu estetiği
Yüz güzelliğinde önemli bir detay: Çene ucu estetiği

Güzel bir yüzün hiç kuşkusuz ki göstergelerinden biri de çene bölgesidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Haytoğlu çene ucunun doğuştan gelen yapısal bozukluğu ya da gelişmemesi gibi durumlarda hem ameliyatlı hem de ameliyatsız uygulanan çözümleri aktardı.

İmplant yöntemi en kalıcı çözüm

Çene ucu etetiği genellikle gelişimsel olarak çenesi az gelişmiş ve boyunda gıdısı olan hastalara önerilen bir ameliyat çeşididir. Çene ucu estetiğinin aslında hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yöntemleri bulunmakta. Ameliyatlı yöntemler içerisinde; çene kemiğinin ucuna eklenebilecek protezler silikonlar ya da kişinin kendi çene kemiğinin törpü ya da plak vida kullanarak yeniden şekillendirme işlemi kullanılmakta. Eğer hastanın ihtiyacı dramatik bir büyütme ise implantlar ya da poröz denilen madde ile işlem yapılabilir. Ameliyat genellikle ağız içinden ya da çene altından yapılan kesi ile olmakta. Bir diğer seçenek ise ağız içinden yapılan kesi ile kemiğe şekil verilme işlemidir, gerekirse kesilen kemik titanyum plak ile yeniden şekillendirilerek yerine oturtulmakta. Böylece kişinin çene ucu belirgin hale getirilmektedir. Ameliyat ile çene protezi ekleme ya da çene törpüleme işlemi sonrasında birkaç günlük dinlenme süreci yeterli olur. Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra hasta günlük hayatına devam edebilir.

Ameliyatsız yöntemler de mevcut

Ameliyatsız yöntemlerin başında ise hyaluronik asit dolguları veya lokal anestezi işlemi ile yapılan yağ enjeksiyonu dolguları gelmekte. Şayet kişinin çok aşırı çene ucunu büyütme ihtiyacı yok ise işlem klinik şartlarında dolgu ile yapılabilmekte. Bu işlemin 12 ile 18 ay içerisinde kalıcılığı olmaktadır. Genelde dolgu maddesi için vücutta eriyen materyaller tercih edilmekte. İşlem sonrasında çenede bir kaç gün sürecek bir şişlik meydana gelmekte ancak bu tabi ki geçici bir durumdur. İşlem lokal anestezi ile yapıldıktan sonra kişi normal hayatına 1-2 saat içerisinde geri dönebilmekte.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Botoks ile ilgili tüm merak edilenler

Botoks ile ilgili tüm merak edilenler

Pembe estetik ile ilgili merak edilenler

Pembe estetik ile ilgili merak edilenler