Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ses bozukluğuna çözüm: Ses estetiği

Üsküdar Üniversitesi Odyoloji Bölüm Başkanı ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Yelken, sesin ameliyat ile değiştirilebilmesinin mümkün olduğunu belirterek ses estetiği denilen ameliyat sayesinde sesinin tonundan memnun olmayan kişilerin ses tonunun değiştirilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Yelken, “Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Merkezi’” nde KBB hastalıklarının yanı sıra ses, konuşma ve yutma bozuklukları tedavilerinin de yapıldığını vurguladı.

Yutma tedavisinde “Elektriksel Uyarı Tekniği”

Yutma ile ilişkili problemi olan hastalara sıvı, yarı katı ve katı gıda yedirilerek endoskopik yutma değerlendirilmesi yaptıklarını belirten Prof. Dr. Yelken, yutma rehabilitasyonunda ve tedavisinde de kullanılan en etkin yöntemlerden birinin “Elektriksel Uyarı Tekniği (VitalStim Terapi)” olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yelken; “Merkezimizde uygulanan bu teknikle yutma bozukluğu bulunan hastaların yutkunma esnasında işlev gören kaslarının elektrik stimülasyonu ile uyarılarak doğru çalışması sağlanıyor” diye konuştu.

Çocuklarda en çok bademcik ve geniz eti sorunu bulunuyor

Ses, konuşma ve yutma bozuklukları merkezinde her türlü ses, konuşma ve yutma bozukluklarına teşhis ve tedavini yaptıklarına değinen Prof. Dr. Yelken, KBB Hastalıkları arasında çocuklarda en çok görülen sorunun geniz eti ve bademcik olduğunu vurguladı.

“Ses” ameliyat ile değiştirilebilir

Sesin ameliyat ile değiştirilebildiğini belirten Prof. Dr. Yelken, “Erkek sesinden kadın, kadından erkek sesi yapılabilir. Ses estetiği denilen ameliyat ile kişi sesinin tonundan memnun değilse bu ses tonu değiştirilebilir” diye bilgilendirdi.

Prof. Dr. Yelken; “Ses kısıklığı şarkıcı, oyuncu, öğretmen, pazarlamacı veya avukat gibi profesyonel ses kullanıcılarında sık ortaya çıkan bir durumdur. Biz merkezimizde profesyonel ses kullanıcılarında hem ses teli ameliyatları, hem de ses terapisi yapıyoruz. Bunun yanında erken evrede tespit edilmiş gırtlak (ses teli) kanserlerinde de boyundan kesi yapmadan ve boyuna delik açmadan ağız içerisinden lazer ile kanser tedavisi yapabiliyoruz” diye müjdeledi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Burun estetiğinden sonra gözlük kullanımı

Burun estetiğinden sonra gözlük kullanımı

Kış aylarında burun estetiği yaptırmak

Kış aylarında burun estetiği yaptırmak