Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler

Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler
Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler

Meme büyütme cerrahisi hakkında merak edilenler

Kadın estetiği denince ilk akla gelen ameliyat, silikon taktırma olarak da bilinen meme büyütmedir. Günümüzde memenin doğuştan gelen deformiteleri, sonradan oluşan deformiteleri ve kanser ameliyatları sonrası oluşan meme kayıpları meme büyütme ameliyatı ile başarıyla onarılmaktadır. Konu ile ilgili sorularımızı cevaplayan estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara meme büyütme ameliyatını anlattı.

Meme büyütme neden yapılır

Meme büyütme gerektiren memede hacim eksikliği gelişimsel olabildiği gibi gebelikler ve aşırı kilo kayıpları sonrası da olabilir. Meme dokusundaki yetersizliğin verdiği öz güven eksikliği çeşitli dolgulu sütyenler ile bir nebze azaltılmaya çalışılsa da eksiklik ordadır ve hiçbir zaman da kendi kendine düzelmeyecektir. Biz de bu eksikliği silikon ve yağ enjeksiyonu yöntemleri ile gideriyoruz.

Meme protezlerinin tipleri nelerdir

Meme büyütme yapmak için kullanılan meme protezleri, şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından incelendiğinde iki gruba ayrılmaktadır. Şekline göre meme protezleri yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılırlar. İkincinin anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir. İçeriğine göre ise piyasada silikon jel ile dolu protezler ve fizyolojik serum, yani fizyolojik tuzlu su ile dolu protezler bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı zarfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur.

Meme protezi hangi bölgeden yerleştirilir

Meme büyütme yaparken silikonun yerleştirilmesi için elimizde 4 ayrı kesi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbek kesilerdir. Her kesinin kendine göre üstünlükleri ve zayıf noktaları vardır. Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi ile iyileşmekle birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiç bir zarar gelmediği gibi; meme altı oluğuna oturan belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir. Koltuk altından yapılan meme büyütme ameliyatında, meme üzerinde hiç bir kesi bulunmamakta ve koltuk altından girişim yapılmaktadır. Burada iz koltuk altında kalır. Koltuk altı ve göbek kesilerinden genellikle endoskopik olarak protez yerleştirilir.

Meme protezi büyüklüğüne nasıl karar verilir

Hastanın boyu, omuz genişliği, memede varsa sarkma oranı, göğüs kafesi genişliği ve hastanın isteği ve sosyal konumu dikkate alınarak konulacak protezin büyüklüğüne karar verilir. Meme büyütme ameliyatı sırasında çeşitli boyutlarda olan ölçü protezleri ile karşılaştırma yapılarak kalıcı protezin boyutlarına karar verilir.

Meme büyütme ameliyat sonrası nasıl geçer

Meme büyütme operasyonu 1 saat sürer. Ameliyat günü ya da ertesi gün taburcu işlemleriniz yapılarak eve gitmenize izin verilir. İlk iki gün genellikle istirahat ederek geçirilmelidir. Bu dönemde protezin kas arkasına ya da kas önüne konulmasına bağlı olarak farklı şikâyetleriniz olabilir. Genellikle kas arkasına konulan protezlerde kol hareketleriyle ağrı artmaktadır. Bu durum ilk günlerle sınırlıdır. İlk iki günde giderek artan ödem (şişlik), üçüncü günden itibaren azalmaya başlar. Kol ve gövde rahatlar. Üçüncü ya da dördüncü günde göğsünüzdeki bantlar alınır. Sadece dikiş yerlerine konulan ısıya dayanıklı bantlar bırakılır. Bunlarla duş almanıza izin verilir. Ameliyat sonrası bir ay boyunca kullanılacak sporcu sütyeni ile memenin şekillenmesi sağlanır.

Meme protezi uygulamalarından sonra aktiviteler ilk üç hafta için kesinlikle kısıtlanmalı, bu süreden sonra yavaş yavaş artırılmalıdır. Birinci aydan önce tenis oynanmasına ve ağır sporlar yapılmasına izin verilmez. Ameliyat sonrasını takip eden 6-8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Siz de meme büyütme ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Dr. Defne Erkara’nın http://www.defneerkara.com/gogus-buyutme.html sayfasına başvurabilirsiniz.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

10 dakikada ameliyatsız burun estetiği

10 dakikada ameliyatsız burun estetiği

Estetikten sonra nasıl görüneceğinizi önceden öğrenmek mümkün

Estetikten sonra nasıl görüneceğinizi önceden öğrenmek mümkün