Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dudak dolgusu ile hayal ettiğiniz görünüme kavuşun

Dudaklar güzellik algısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Göze çarpan konumundan dolayı kişiler dudaklarına oldukça fazla hassasiyet göstermektedirler. Dudakların dolgun olması, kişinin yüz ifadesini çok daha sıcak ve güzel hale getirir. Ayrıca zamanla kırışıklık oluşan veya deforme olan dudaklar, dolgu sayesinde canlılığına kavuşur. Bu nedenle dudak dolgusu tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Defne Erkara, dudak dolgusu hakkında bilgi verdi.

Dudak dolgusu nedir

Genç ve güzel görünmek için dolgun dudaklar oldukça etkilidir. Dudakları dolgun hale getirmek için geliştirilen yöntemler her geçen gün ilerlemekte ve bu yöntemler kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde olabilmektedir. Mevcut gelişmeler ve seçimdeki bu farklılık avantajı sayesinde de dolgun dudaklara kavuşmak artık çok daha kolaydır. Doktor ile yapılacak olan görüşmede, dudak dolgusu için uygunluk durumu belirlenir. Bu görüşmede dudağın yapısı incelenmekte ve yüzün genel yapısına bakılmaktadır. Sizlerin talepleriyle birleşen uzman yaklaşımı sonrasında, başarılı işler ortaya çıkar. Uygun yöntem rahatlıkla belirlenir. Çoğunlukla tercih edilen yöntem hyaluronik asit içeren dudak dolgusu ile dudak dolgunlaştırmadır.

Dudak dolgusu için hangi seçenekler mevcuttur

Dudak dolgusu yaptırmak isteyen kişi, öncelikle nasıl bir görünüm istediğine karar vermelidir. Dudak tipleri çok farklı olup, hangisinin yüze yakışacağı çok önemlidir. Dudaklarda iyileştirme yapılır fakat yapılan iyileştirme yüz ile uyum sağlamazsa burada başarılı bir işlemden söz etmek imkânsızdır. Bu noktada hem dudak dolgusu yaptıracak olan kişinin beklentisi ve dudak yapısı hem de işlemi yapacak cerrahın sunacağı alternatifler önemlidir. Dolgu, yüzün genel görünümü ile uyumlu olmalı, kişinin ifadesini bozmamalıdır. İyi bir dudak dolgusu, yüzü güzelleştirmeli, yüz ifadesini olumlu kılmalı ve yüzün diğer hatlarını ortaya çıkarmalıdır.

Kullanılan dolgu maddesi, hyaluronik asit içeriklidir. Yumuşak ve jölemsi bir maddedir. Dolgunun birkaç çeşidi vardır. Bu çeşit, dolgunun kullanılacağı yere ve dolgu yapılacak şekle göre değişiklik gösterebilir. Molekül arası bağlara bağlı olarak farklı kalınlıkta türleri vardır. Ama en genel hali ile bilinen kalıcı olan veya kalıcı olmayan dudak dolgusudur. Kalıcı olan dolgular, adı üzerinde geri dönüşüme sahip olmayan dolgulardır. Bu nedenle çok gerek duyulmadıkça tercih edilmemektedir. Çünkü kalıcı olmasından ve geri dönüş olmamasından dolayı, kişiler bu yöntemi güvenli bulmazlar. Ayrıca yabancı cisim reaksiyonu verdiği için neredeyse kullanımdan kalkmıştır. Dudak dolgusunda kalıcı olmayan uygulamalar tercih edilir.

Dudak dolgusu nasıl yapılır

En çok tercih edilen dolgu türü, hyalüronik asit enjeksiyonudur. Hyalüronik asit, zaten derinin temel elementlerinden bir tanesidir. Yaşlanma ile birlikte bu madde azalmakta ve cilt su tutma anlamında işlevini kaybetmektedir. İşte bu enjeksiyon sayesinde, dudaklar doğal bir görünüme kavuşmaktadır. Dudak dolgusu kolaylıkla yapılan bir uygulamadır. Çok kısa sürede işlem yapılır ve kişinin sosyal hayatına dönüşü de oldukça kısadır.

Özel ve çok ince bir iğne yardımı ile hyalüronik asit preparatı, deri içine ve altına, ayrıca dudak kası içine de enjekte edilmektedir. Bu işlemin ortalama süresi 15 dakika civarıdır. Ağrısız bir yöntem olmasıyla birlikte bazı kişilerde ağrı eşiğinin düşüklüğünden dolayı yine de endişe uyanabilir. Fakat bu endişeye gerek yoktur. Dudak dolgusu yapılırken, lokal anestezik kremler kullanılarak konforlu bir uygulama sağlamak mümkündür. Tabi herkesin cilt tipi farklıdır. Bu nedenle uygulama sonrasında bazen hafif kızarıklar karşımıza çıkabilir. Dudak dolgusu genellikle tek seans şeklinde yapılır. Eğer dolgu işlemi ilk kez yapılmaktaysa, ortalama 2–3 hafta kadar sonra, mevcut kalınlık yeterli görülmezse bir seans daha yapılabilir. Dudak dolgusu etkisini uygulamadan hemen sonra göstermektedir. Bu hızlı etki sayesinde kişiler kendilerini çok daha mutlu ve özgüvenli hissederler. Uygulama bir yıl kadar kalıcılığını korur. Bu süre sonunda uygulamanın tekrarlanması gereklidir. Her tekrardan sonra kalıcılık süresi uzar. Mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gereken dudak dolgusu ile çok daha anlamlı ve estetik gülüşlere sahip olmak mümkündür.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Dr. Defne Erkara’nın https://www.defneerkara.com/dudak-dolgusu.html internet sayfasına başvurabilirsiniz.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Lazer liposuction ile yaza formda girin

Lazer liposuction ile yaza formda girin

Sağlıklı bir cilt için ne yemeli

Sağlıklı bir cilt için ne yemeli