Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Botoks ile ilgili tüm merak edilenler

Botoks ile ilgili tüm merak edilenler
Botoks ile ilgili tüm merak edilenler

Mimiklerin oluşturduğu çizgilerden, çatık kaşlı ve kızgın bir bakış ifadesine neden olan kaş aralarındaki çizgilerden, alın ve göz kenarındaki çizgilerden botoks ile kurtulmak mümkün. Ayrıca aşırı terlemeden sorununa da botoks sayesinde son verilebilir.

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi’nden Doç. Dr. Pınar Öztaş, botoks ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Tıp dünyasında hayli geniş bir kullanım alanına sahip olan neştersiz güzellik yöntemi botoks, bilinen en güçlü nörotoksin olma özelliğini taşıyor. Bu yöntemden, şaşılık, göz kapağı hastalıkları ve çeşitli nörolojik hastalıklarda faydalanılıyor. Kozmetikte, özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde ve aşırı terleme sorununda da kullanılıyor.

Normalde beynimiz, kaslarımıza sinir yoluyla elektriksel uyarılar göndererek kasılmalarını sağlıyor. Bu elektriksel uyarılar, sinir-kas birleşim yerinde bulunan asetilkolin adı verilen bir madde aracılığıyla kaslarımıza ulaşıyor. Botoks; sinirlerle kas arasındaki kavşakta, asetilkolin denen aracı madde salınımını engelleyip kası çalıştıracak sinir uyarımını keserek etkisini gösteriyor. Botoksun kas üzerindeki bu felç etkisi geçici oluyor. Ayrıca ter bezleri üzerinde de ter salgılatacak sinir uyarısı etkisini engelleyerek terlemeyi azaltıyor.

Daha genç bir görünüm

Yüzdeki çizgilenmeler, mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması sonucu ortaya çıkar. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketlerinin zayıflatılması, böylece hareket sırasında oluşan kırışıkların kaybolması sağlanabiliyor. Kaşların arasındaki çizgiler, kişinin çatık kaşlı ve kızgın bir bakış ifadesine sahip olmasına neden olurken alın ve göz kenarlarındaki çizgilerse kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteriyor. Botoks ile bu görünüm azalırken, kaşların da hafifçe kalkması sağlanıyor.

Botoks etkisini 2 hafta içinde gösteriyor

Botoks, iğneyle uygulanan bir yöntem. Ürün, uygun konsantrasyonda sulandırıldıktan sonra hastaya ince iğneler aracılığıyla uygulanıyor. İşlem sırasında ya da hemen sonrasında hafif bir yanma hissi oluşabilir. İşlem öncesi ve sonrasında yapılacak buz uygulamalarıyla bu his azaltılabiliyor. Uygulamanın etkisi 1-2 gün içinde başlar ancak etkinin en üst düzeye çıktığı dönem 7 ile 14. gündür. Bu sürecin sonunda küçük düzeltmeler de yapılabiliyor.

Senede 2 kez tekrarlanabilir

Botoks etkisi için geçen süre 3 – 6 ay arası. Kas işlevi bu süre sonunda geri dönüyor. İhtiyaç duyulursa yılda 2 – 3 uygulama yapılabiliyor. Yeniden uygulamak için gereken süre kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor.
‘Bir kere botoks yapılınca hep yapılması gerekir’ şeklindeki söylentiler doğru değil tamamen isteğe bağlı olarak yapılabiliyor. Tercih etmeyen kişiler ise botoks uygulamasını tekrarlatmayabilirler. Zamanla botoks yaptırmadan önceki doğal yapılarına geri dönerler.

Botoks ile terlemeye son

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurularak, ter bezlerinin çalışmasını azaltıyor. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesi. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin, terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde belirgin azalma sağlanıyor. Enjeksiyonla uygulanan bu yöntemde de etkinlik 7 – 14 günde olur ve istek üzerine tekrarlanıyor.

Hamilelere ve emziren annelere botoks önerilmez

Hamilelerde, emziren annelerde, Myastenia Gravis ve Eaton-Lambert Sendromu gibi bazı kas hastalıklarında, aminoglikozid grubu antibiyotik kullananlarda, pıhtılaşma bozuklukları olanlarda; uygulama alanlarında sorunlu kanamalara yol açabileceğinden botoks önerilmez.

Botoks sonrası görülebilen yan etkiler

Yüz bölgesinde kullanımı sonrasında en sık morarma ve kızarıklıklar olabilir. Ayrıca baş ağrısı, gözkapağı düşüklüğü, çift görme, alt gözkapağının sarkması da nadir de olsa karşılaşılabilen yan etkilerdir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Somon DNA ve dermapen ile ilgili merak edilenler

Somon DNA ve dermapen ile ilgili merak edilenler

Yüz güzelliğinde önemli bir detay: Çene ucu estetiği

Yüz güzelliğinde önemli bir detay: Çene ucu estetiği