Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yaza hazırlayan yiyecekler

Yaza hazırlayan yiyecekler
Yaza hazırlayan yiyecekler

Yazın yaklaşması demek özellikle kadınlar için deniz kadar diyet sezonunun da açılması demek. O zaman başlasın kalori hesaplamalar, detokslar, açlık oyunları…

Elbette her besin bir nimet ve vücudumuz için faydalı ama yine de kilo kontrolü yapmak istiyorsak kalori hesabı yaparak, özellikle tercih etmemiz gereken besinler var. Şunu yemektense bunu yemeyi tercih etmeliyim diyeceğimiz besinlerden ”Merhaba ben Domates: Onu yeme beni ye” haberimizde bahsetmiştim. O zaman şimdi de diyet yaparken tercih etmemiz gereken besinlerin kalorilerine bir göz atabiliriz.

İşte diyet için vazgeçilmeziniz olması gereken besinler ve kalori değerleri:

Salatalık

Detoks içeceklerinin de vazgeçilmez besini salatalıkla başlayalım. Salatalık su oranı yüksek bir besin olduğundan dilediğinizce tüketebilirsiniz. Çünkü kalorisi oldukça düşük. 100 gram salatalık sadece 15 kalori.

Roka – Maydanoz – Nane – Dereotu

Salataların vazgeçilmezleri olan bu yeşillikler, kalorisi düşük ve sağlıklı besinlerden. Üstelik 100 gramı da ortalama 20 – 25 kalori. Yani bu besinleri sabah kahvaltınıza dahil edebilir, öğle veya akşam yemeği menünüzde de bol salata şeklinde değerlendirebilirsiniz.

Marul

Salataların demirbaşı bu besinin 100 gramı sadece 15 kalori. Lif ve su oranı yüksek olduğundan diyet için oldukça sağlıklı bir seçimdir.

Domates

Şahsen bana yazı sevdiren besin, domates. Bütün bir kış, kokusunu içime çeke çeke yiyeceğim domatesin zamanlarını iple çekerim. Bu sevilesi besinin 100 gramında 18 kalori barındırıyor olması da kesinlikle bir lütuf. Çünkü özellikle Türk mutfağı kesinlikle domatessiz bir yemek düşünemez ve her yaz sonu domates konserveleri de boşuna değildir. Yok böyle olmayacak, bir ara ayrıca domatese olan aşkımı anlatan bir şeyler de yazmalıyım sanırım…

Lİmon

Hasta zamanlarımızın kurtarıcısı, tam bir C vitamini deposu olan limonun da 100 gramı sadece 27 kalori. Salatalarınıza bol bol sıkabilirsiniz.

Biber

Herkes acı sevmez ama aslında diyet için tercih edilmesi gereken biber, acı olmalıdır. 100 gramında 40 kalori bulunan acı biber antioksidan özelliği ile toksinlerin atılmasını sağlar. Bağırsakların çalışmasında da oldukça etkilidir.

Kabak

Kabak yüksek lif oranıyla diyetlerin vazgeçilmez sebzesi olmalı ve 100 gramı da sadece 16 kalori.

Havuç

Yemeklerinize yakıştırmanın yanında havuç adeta bir meyve gibi tek başına da tüketilebilir. Lif ve su değeri yüksek bu besinin 100 gramı sadece 40 kalori.

Kahve

Sadece yiyeceklerle olmaz bol su tüketmekten başka gün içinde bir de içecek tüketmeye ihtiyaç duyarız. Kahve, sabahları ayılmak için en çok ihtiyacımız olan şey ve bir de mutluluk hormonu salgılıyor. Kesinliklke şeker kullanmadan tüketmelisiniz. Bir fincan kahve 8 kalori.

Çay

Daha çok yeşil çay gibi bitki çayları diyet için daha uygun olsa da siyah çaydan vazgeçemeyenlerdenseniz bir çay bardağı siyah çay sadece 3 kalori. Tabii şeker kullanmadığınız sürece.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Vücudunuzu ramazana hazırlayın

Vücudunuzu ramazana hazırlayın

Yoğurt mucizesi ile göbek yağlarınızdan kurtulun

Yoğurt mucizesi ile göbek yağlarınızdan kurtulun