Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Şok diyetler vücudunuzu nasıl etkiler

Dergilerde, gazetelerde, televizyonda sıklıkla duymuşsunuzdur “şok diyet” söylemini. Mankenlerin, ünlülerin ve reklamla kar sağlayan diğer insanların sıklıkla kullandığı bir dikkat seçme yoludur. Dünyada ve ülkemizde uygulamalar yapılan ve listeleri elden ele dolaşan bu diyetlerin sağlığınızı nasıl etkilediğini düşündünüz mü?

Diyetisyen & Yaşam Koçu Yeşim Özden, şok diyetler ve sağlık dışı gerçeklerle ilgili bilgi verdi.

Zayıflamak isteyen bazı kişiler zayıflama ilaçları, toz besin takviyeleri, zayıflama aletleri, detoks uygulamaları, kendilerini aç bırakma ve aşırı egzersize yönelme gibi yöntemleri denemeyi tercih eder. Tartıda istediği sonuçlara ulaşan kişiler sağlıklarından neler kaybettiklerini fark edemezler. Ne yazık ki sağlıklı beslenme ve bedeninize uygun fiziksel aktivite dışı tercihlerin çoğu sizi sağlıklı bir sonuca götürmez.

Şok diyetler beslenme yetersizliğine yol açar

Diyetler her zaman kişiye özel ve bilimsel bir dayanağa bağlı olmalıdır. Her kişinin günlük kalori, karbonhidrat, yağ ve protein ihtiyacı farklı olmakla birlikte yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine ve sağlık durumuna göre de değişir. ŞOK DİYET adı altında kitaplarda, internet sitelerinde önerilerden yola çıkarak mucize sonuçlar beklemeyin. Unutmayın! Her diyet herkes için aynı sonucu doğurmayacaktır. Pek çok diyet MUCİZE ya da KİLO VERMENİN EN KOLAY YOLU gibi gösterilmeye çalışılsa da hiçbir diyetin bilimsel olarak böyle bir özelliğe sahip olmadığını bilmelisiniz. Şok diyetlerin tek amacı sizi daha az kalori alımına yönlendirirken, uzun süreli uygulamalarda vücudunuzda beslenme yetersizliğine sebep olmaktır.

Deneyimlerim ve gözlemlerim insanların genellikle herkes kısa yoldan ve hızlı kilo verebilecekleri diyetlere yöneldikleri ve kısa sürede kilo verseler bile kısa süre içinde fazlasıyla geri aldıkları yönünde. Şok diyetler uygulayan çoğu kişinin beslenme öyküleri ve günlük besin tüketim miktarlarını incelediğimde bir günde 1000 kcal’nin altında kalori aldıkları. Bu diyetler açlıkla daha fazla baş etme stresi yaratırken, diyete dayanma gücünüzü de azaltmaktadır.

Şok diyetlerin vücudunuza olan etkileri

– Kendinizi sağlıklı beslenmeden yoksun bıraktığınız şok diyetlerde vücut enerjini ve ruh haliniz olumsuz etkilenir.

– Metabolizmanız durumu kontrol altına almak için yavaşlar.

– Vücut yağı enerji olarak harcamak yerine vücut sıvılarını atmaya yönelir.

– Yetersiz protein alımına bağlı kas kayıpları vücutta yıkıma neden olmaktadır.

– B grubu vitaminler başta olmak üzere oluşan vitamin yetersizlikleri sinir sisteminizi etkiler; yorgunluk, depresyon ve hafıza problemleri oluşturur.

Sağlıklı diyetler daha uzun süreli olur

Sağlık kurallarına uyan sağlıklı bir diyeti daha uzun süre uygulayabilirsiniz. Az besleyici ve az çeşitli diyetlerde vücudunuz isyan edebilir ve diyetten saparak yeniden kilo almaya başlayabilirsiniz. Yaşamınız boyunca sağlıklı beslenme planı uygulamanın bilincine ulaşmak için doğru kaynak ve kişilerden doğru bilgileri edinin. Diyetin sağlığına katkı sağlaması gerektiği bilincinde olun.

Sağlıklı ve formda günler dilerim…

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Diyet gazoz yapmaya ne dersiniz

Diyet gazoz yapmaya ne dersiniz

İki haftada 9 kilo verdiren Scarsdale Diyeti

İki haftada 9 kilo verdiren Scarsdale Diyeti