Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Şekerli içeceklere hayır deyin

Şekerli içeceklere hayır deyin
Şekerli içeceklere hayır deyin

Şekerli içeceklerin diyetinize ekledikleri kalori miktarı, neredeyse anında onları bırakmanıza yetecek kadar şok edici. Ayrıca, çalışmalar, sıvı halde şeker tüketmenin çok daha kötü olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni içeceklerde şekerin yüksek konsantrasyonda olması ve büyük miktarlarda tüketilmesidir.

Sağlık risklerini bilin

Şekerli içecekleri tüketmek boş kalorileri tüketmeye benzer, size sadece kalori verir, besin vermez.

Journal of American Heart Association’da yayınlanan bir araştırmaya göre , günlük şekerli içecek alımı, kardiyovasküler hastalık riskini artırıyor. 20 yılda 100 binden fazla kadından elde edilen verileri inceleyerek yapılan çalışma, günlük olarak şekerle tatlandırılmış içeceklerin içilmesinin, kadınlarda kardiyovasküler hastalık risklerini yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını gösteriyor.

Kilo alımı

Şekeri sıvı olarak tüketmek, şekerli yiyecek veya tatlı yemekten daha kötü etki gösterir. Çünkü beyin daha az yiyecek tüketerek bu kalori alımını telafi etmez. Ya beyin bu kalorileri kaydetmez ya da bu şekerli içecekleri tüketerek yüklediğiniz kalori miktarını fark etmez. Bu da kalori alımı ve kilo alımına ve diğer metabolik hastalıklara yatkın olmanızı sağlar.

Diyabet

Diyabetli kişiler tarafından diyet içecekler dahil şekerli içeceklerden kaçınılması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu içeceklerin bir kısmının sıfır şeker veya düşük kalorili olduğu iddia edilse bile, besin değeri olmadığı anlaşılmalıdır. Bu içecekler yerine, diyabetliler sıcak yaz günlerinde susuzluklarını gidermek için ev yapımı ayran, hindistancevizi suyu, limon suyu, buzlu yeşil çay vb. tüketebilir.

Göbek yağı

Yüksek şeker alımı kilo alımına neden olur. Göbeğinizde ve organlarınızda yağ birikmesine neden olabilir. Aşırı göbek yağı tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Şekerli içecekler bağımlılık yapabilir

Şekerli içeceklerin beynin ödül sistemi üzerinde güçlü etkileri vardır, bu da bağımlılığa yol açabilir. Kolada içerken bir bardakta durmanın zor olmasının nedeni budur.

Diş sağlığı

Soda fosforik ve karbonik asit içerir. Bu asitler ağzınızda oldukça asidik bir ortam yaratır ve dişlerinizi çürümeye karşı savunmasız hale getirir. Bu asitler, şekerle birleştirildiğinde dişleriniz için daha da zararlı olabilir. Şeker, ağızdaki kötü bakterileri besler.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çavdar glutensiz mi

Çavdar glutensiz mi

Bu yaz enerjinizi yenilemek için 5 süper yiyecek

Bu yaz enerjinizi yenilemek için 5 süper yiyecek