Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kilo vermeye başlamanın 6 kolay yolu

Kilo vermeye başlamanın 6 kolay yolu
Kilo vermeye başlamanın 6 kolay yolu

İnsanların hayatlarını değiştirmeye çalışırken yaptıkları en büyük hatalardan biri, ya hep ya hiç yaklaşımını denemektir. Her şeyi bir anda bırakabilmek mümkün mü? Bir düşünün; temelde tüketmeye alışık olduğunuz ve buna bağlı kalmayı beklediğiniz her şeyi bir anda nasıl kesebilirsiniz?

Cevap: Kesemezsiniz. Aslında sağlık ve zindelikten vazgeçme olasılığınız daha yüksektir, çünkü tüm alışkanlıklarınızı uzun süre bırakmak oldukça zor. Bu tarz ani değişiklikler yerine, yaşam tarzınızda, hayatınızın geri kalanında pratik yapacağınız sağlıklı alışkanlıkları içselleştirmenize yardımcı olan küçük değişiklikler yapmak daha mantıklıdır. Şu anda yapabileceğiniz ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak küçük değişikliklerden başlayabilirsiniz. Bu 6 kolay yolu inceleyin!

Bol su için

Su sizin için iyidir, hadi bununla başlayalım. Şimdi, küçük bir hikaye için bana katılın: Geçen yıl yeterli ve dengeli bir diyet uygulamaya başaldığımda yaptığım ilk iş, diyetimden su hariç tüm içecekleri kesmekti. Şekerli içecekleri keserek bir sürü boş kaloriden kurtulabildim. Şekerli içecekleri kesmek, istediğiniz sonuçları elde etmenize büyük ölçüde yardımcı olur. Bildiğiniz gibi, suyun 0 kalorisi vardır, ayrıca gün boyunca daha az yemenizi ve aşırı yeme ihtimalinizi azaltmanızı sağlar.

Yüksek proteinli atıştırmalıkları tercih edin

Aperatifleri kim sevmez? Sağlıklı beslenme çabalarınıza yardımcı olmanın kolay bir yolu, bu atıştırmalıkları lif açısından zengin ve yüksek proteinli olanlardan seçmektir. Cips ve çikolata gibi atıştırmalıklar, o gün aldığınız kalori miktarını arttırır, ancak sizi tok tutmak için hiçbir şey yapmaz. Yüksek proteinli atıştırmalıklar, size tokluk hissi verir, çünkü vücudunuzun proteinleri parçalaması daha uzun sürer. İsteklerinizi tatmin edecek ve diyetle ilgili daha iyi kararlar vermenize yol açacaktır.

Bir beslenme günlüğü tutun

Vaktinizi nasıl harcadığınızın ve vücudunuza nasıl davrandığınızın farkında olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının başlangıcıdır. Günlük yiyecek alımınızı, egzersizinizi ve duygularınızı not ettiğiniz genel bir sağlık günlüğü tutmanızı öneririm. Bu, ilerlemenizi izlemeniz ve aldığınız sonuçları görmenizin (veya görmemenizin) nedenlerini takip etmek için harika bir araçtır. Ayrıca, davranışlarınız için sizi daha kritik hale getirmesi açısından bir çeşit psikolojik etkiye sahiptir. Ne kadar hareketsiz olduğunuzu ya da ne kadar gereksiz yiyecekler yediğinizi günlük tutarak kolayca fark edebilirsiniz.

Uyku kalitenizi artırın

Çalışmalar, yeterince uyumadığınızda, bunun tok olsanız bile aç hissetmenize neden olabileceğini ve bunun da metabolizmanızı etkilediğini göstermektedir. Yeterince uyku olmadan, vücudunuz karbonhidratları yıkmakta zorlanır ve bu karbonhidratların yağa dönüşmesine neden olur. Bunun da ötesinde, yeterli uyku, her sabah enerjik hissetmenizi sağlar, böylece egzersiz yapmak ve yemek hazırlıkları yapmak için doğru ruh halinde olursunuz.

Mümkün olduğunca aktif olun

Kısa mesafelerde bisiklete binmeyi veya yürümeyi tercih edin. Asansörü kullanmak yerine, neden merdivenlerle çıkmıyorsunuz? Gün boyunca olabildiğince fiziksel olarak aktif olmaya çalışın ve bunu eğlenceli hale getirin! Arkadaşlarınızla vakit geçirmek istediğinizde, birlikte bir dans dersi almanızı veya yürüyüşe çıkmanızı ya da muhteşem bir piknik yapmayı önerin. Arabanızı gideceğiniz mağazanın biraz uzağına park etmek gibi daha aktif olmanın pek çok küçük yolu vardır, böylece biraz daha yürümüş olursunuz. Çocuklarınızla veya evcil hayvanlarınızla daha fazla oynayın veya televizyon izlerken reklamlar sırasında mini egzersizler yapın.

Daha küçük tabaklar kullanın

Tabaklarınız ne kadar küçük olursa, porsiyonlarınız da o kadar küçük olur. Bunun nedeni Delboeuf Illusion adı verilen optik bir yanılsamadır. Bir şeyleri daha büyük olanlarla karşılaştırdığımızda daha küçük olduğunu düşünüyoruz. Porsiyonları büyük bir tabağa koymaya başladığınızda, zihniniz yeterince yiyecek almıyormuşsunuz gibi hissediyor ve tabağı daha fazla dolduruyorsunuz. Ancak, yemeğinizi daha küçük bir tabağa koyarsanız, zihniniz büyük miktarda yediğinizin görselini alır ve tabağınıza yiyecek koymayı durdurmanıza neden olur. Bu nedenle, daha küçük tabaklar kullanmayı seçmek, aynı anda memnun hissederken aşırı yeme dürtünüzü durdurmanıza yardımcı olacaktır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Günde 2 bardak süt, tüm mineral ihtiyacını karşılıyor

Günde 2 bardak süt, tüm mineral ihtiyacını karşılıyor

Protein bombası: Muz ve fıstık ezmeli smoothie

Protein bombası: Muz ve fıstık ezmeli smoothie