Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Diyet hataları yüzünden kilo vermek zorlaşıyor

Diyet hataları yüzünden kilo vermek zorlaşıyor
Diyet hataları yüzünden kilo vermek zorlaşıyor

Fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulmak isteyenleri diyet hataları konusunda uyaran Dyt. Banu Kazanç; “Diyet yapmak birçok kişi tarafından kısıtlı sürede yapılması gereken, adeta mevsimlik bir aktivite gibi algılanıyor. İnsanlar diyet süresini, kendilerini yaşamdan soyutladıkları bir zaman dilimi olarak görme eğiliminde oluyor. Ömür boyu diyet listeleri ile dolaşamaz, sosyal yaşamınızı kısıtlayamazsınız. Diyette doğru olan; diyet programını bir yaşam tarzına dönüştürmek.” diyor ve en çok yapılan diyet hatalarına değiniyor.

Kronik diyetler uygulamak

Kronik diyetçi olmak en çok yapılan diyet hataları arasında yerini alıyor. Kilo verecekseniz; bunu, her şeyden önce sağlığınız için yapın. Sadece estetik amaçlı diyet ile başarılı olamazsınız. Her sene kışın ya da yazın kilo almak, baharlarda ise diyete başlamak; metabolizma için son derece hatalı bir yaklaşım. Dönemsel uygulamayın, yaşam tarzı haline dönüştürün.

Yasaklar, kısıtlamalar yorucudur

Aşırı kısıtlamalar, hep aynı şeyleri yemek sizi bıktırır. Çok az kalorili ya da tek besine dayalı diyetler ise günlük aktiviteleri yerine getirirken sizi zorlamaya başlar; kendinizi güçsüz, neşesiz ve isteksiz hissedersiniz. Motivasyonu kaybettiğinizde diyetinizi yarım bırakırsınız. Hep aynı yiyecekleri tüketirseniz; bu, diyeti angarya olarak algılamanıza neden olur. Sevdiğiniz yiyeceklere öncelik verin ve diyetinizin çeşitlilik içermesine dikkat edin. Uyguladığınız diyet sizi bıktırmasın. İşin diğer boyutu ise hep aynı listeyi uygulayarak kilo veremeyeceğiniz gerçeği.

Yaşam koşullarına uygun olmayan diyetler uygulamak

Diyetin, sürdürülebilir olması çok önemli. Yaşam tarzınıza ve koşullarınıza uymayan bir diyete devam edemezsiniz. Başarısız kilo verme girişimleri sizi mutsuzluğa iter, motivasyonunuzu yitirir, kilo verme konusunda kendinize olan güveninizi ve inancınızı kaybedersiniz.

Kilo verme hedefinde hata yapmak

Vereceğiniz kilo hedefi standart ideal kilo tabloları ile değil de; sizin için ideal olan, vücuttaki yağ/kas/kemik oranı, boy, yağlanmanın toplandığı bölgelere göre ve şeker, tansiyon, kolesterol değerleri, sağlık verileri göz önüne alınarak belirlenmeli.

Kısa sürede fazla miktarda kilo vermek

Kilo vermenin bir matematiği var. Aşırı kilo verdirdiği iddiasında olan mucize diyetlerle siz, kilo verdiğinizi zannedersiniz ama gerçekte yağ yerine su kaybedersiniz. Vücuttan yağ yerine su kaybettirecek direttik (idrar söktürücü) özellik içeren diyetler uyguladığınızda ise su ile birlikte vücudunuz için gerekli mineralleri de kaybettiğinizden sağlığınız riske girebilir. Bunların sonucunda ise metabolizma hızı düşer, yavaşlar. En zor olan ise metabolizmayı tekrar eski haline döndürmek ve hızlandırmak. Her kısıtlama dönemi ardından ise iştahınızın önüne geçemez, yeme atakları yaşarsınız. Sonuçta verdiğiniz kiloların üstüne birkaç kilo ekleyerek yine başa dönmüş olursunuz. “Diyette olmak” demek, kendinizi sıkıntıya sokmanız anlamına gelmez.

Diyet yapmayı aç kalmak sanmak

Daha fazla kilo vermek için öğünler atlanır, daha az kalori alınmak istenir ama bu süreç metabolizmayı yavaşlatır. Diyet yaparken -açlıktan ölmeniz gerekmez- aksine açlık, diyet yaparken en büyük düşmandır, iştahınızın kontrolünü zorlaştırır. Her besin grubuna vücudunuzun gereksinim duyduğu kadar yer verin.

Diyet yaparken stres yok; rahat olun

Yaşam ve beslenme tarzını değiştirmeye başladığınızda sonuca kilitlenmeyin, bu bir süreç. Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin. Önceliklerinizi belirleyin, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça yaşantınıza geçirmeye çalışın.

Kendinize güvenin

Sürekli olarak kendinize ‘Gerçekten kilo verebilecek miyim?’ sorusunu sorup, diyet yapmayı stres haline getirmeyin. Daha önce diyet yaparken başarısız olabilirsiniz ama her diyetin kaderi aynı değil; başaracağınıza inanın. Olumlu düşünceler diyet yaparken başarıyı beraberinde getirir.

Tartı ile iç içe olmayın

Sık sık tartılmayın. Her gün, her saat aldığınız sonuçlar kafanızı karıştırır. Haftada bir gün tartılmanız yeterli. Kilo konusunda aşırı kaygılar yaşamanız, sizi ister istemez gerilime iter. Diyetinize uymadığınız zaman olabilir. Bu durumda, ‘battı balık yan gider’ düşüncesi ile hareket etmeyin ve bir sonraki öğünde önleminizi alıp, günü toparlayın. En önemlisi su içmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Banu Kazanç

Ayşe Aydın

ayse.aydin@Kirmizi Oje.net

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Şok diyetler ve detokslar ne kadar sağlıklı

Şok diyetler ve detokslar ne kadar sağlıklı

Çalışanlara özel kahvaltı önerileri

Çalışanlara özel kahvaltı önerileri