Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Bağışıklığı ve genel sağlığı güçlendirecek 6 besin

Bağışıklığı ve genel sağlığı güçlendirecek 6 besin
Bağışıklığı ve genel sağlığı güçlendirecek 6 besin

Doğru yiyecek ve içecek seçimleri, sadece doygunluğa ulaşmanızı ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye de yardımcı olabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyon ve sağlık sorunlarıyla mücadele etmenizi kolaylaştırır.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, bağırsaklarımızda başlıyor. Bağışıklık sisteminin yaklaşık yüzde 75’i bağırsaklarda yaşıyor, bu yüzden ne yediğimiz kesinlikle önemlidir. Uzman onaylı bu altı besin bağıiıklığı güçlendirerek genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Domates

Domatesler birçok besin maddesi içerir, ancak sihirli içerikleri likopen denilen bir madde. Likopen, bazı sebze ve meyvelere kırmızı rengini veren doğal bir pigmenttir.Likopen çok büyük bir antioksidandır. sadece serbest radikalleri uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı kendi koruma mekanizmasını destekler.

Zerdeçal

Zerdeçal antienflamatuar (iltihap karşıtı) özelliklere sahiptir, iltihabı azaltır. Zerdeçalını yemeğinize baharat olarak ekleyebilir veya çay olarak tüketebilirsiniz. Zerdeçal çayınızın lezzetini ve faydasını artırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Kırmızı biber

Kırmızı biberler, birçok antioksidan içerir ve lif ve C vitamini açısından zengindir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Hücrelerin virüslere ve bakterilere karşı savaşmak için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlayarak bağışıklık sisteminizi beslemeye yardımcı olurlar.

Yeşil biber

Yeşil biberler de antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar vücudumuzda serbest radikallerle (seviyeleri çok yükselirse zarar verebilecek bileşikler) savaşan moleküllerdir. Yeşil biberler çiğ tüketildiğinde, güzel bir antioksidan patlama sağlar.

Yağlı balıklar

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, vücuttaki iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan D Vitamini ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Kronik inflamasyon bağışıklık sistemlerimizin işlevini zayıflatabilir ve bozabilir.

Portakal

Portakallar listeyi kesinlikle dahil edilmelidir çünkü beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilecek C vitamini bakımından zengindirler. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır. Aslında pek çok insanın düşündüğü kadar şeker içermezler. Günde en az bir portakal yiyebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Bu yaz enerjinizi yenilemek için 5 süper yiyecek

Bu yaz enerjinizi yenilemek için 5 süper yiyecek

A Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

A Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey