Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Aralık ayının en lezzetli sebze ve meyveleri

Aralık ayının en lezzetli sebze ve meyveleri
Aralık ayının en lezzetli sebze ve meyveleri

Sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmek sağlıklı beslenmenin temel kurallarından biridir. Gıda işleme teknolojisinin oldukça geliştiği ve doğal tarımın yerini seracılığa bıraktığı günümüz koşullarında hangi sebze veya meyvenin hangi sezona ait olduğunu bile unuttuk. Artık tüm çeşitlere, dört mevsim raflarda rastlayabiliyoruz.

“Aah nerede o eski çilekler?” muhabbetini hemen hepimiz yapmışızdır. Hatta sürekli yediğimiz sebze ve meyvelerde eski lezzeti bulamadığımızdan şikayet ederiz hep. Bu memnuniyetsizlikte oldukça haklıyız. Ancak ürünleri hormonlu veya kimyasal ilaçlı diye küçümsemek konuyu açıklamaya yetmez. Tamamen organik ürünlere rastlamak artık zor olsa da hormon ve kimyasal ilaçların en çok uygulandığı alanın mevsim dışı üretim olduğunu unutmayalım. Mevsimine göre tükettiğimiz sebze ve meyveler, o mevsim koşullarında bağışıklığımızı destekler.

Mevsiminde tüketmeyi 3 maddede özetleyecek olursak:

Besin değeri ve bağışıklık

Mevsiminde yetişmiş sebze ve meyvelerin besin değeri yüksektir. Hormonlar, kimyasal ilaçlar ve doğal olmayan tohumlar mevsim dışı sebze-meyve üretiminde daha fazla kullanılır. Mevsiminde yetişmiş ürünlerin antioksidan özellikleri daha yoğundur ve bağışıklığı güçlendirir.

Vücudumuzun ihtiyaçları

Her mevsimde değişen iklim koşullarına göre vücudumuzun ihtiyaçları çeşitleniyor. Sebze ve meyveler sağlık için zorunlu vitamin ve mineralleri sağlarlar. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler o mevsim koşullarında insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak besin değerlerini bünyesinde bulundurur.

Ekonomik olması

Mevsim dışı yetiştirilen meyve ve sebzelerin besin değerleri daha düşüktür. Ayrıca daha pahalı ve lezzetsizdirler. Mevsiminde yetiştirilen ürünler doğa desteğiyle büyür ve daha az maliyetlidirler.

Şimdi gelelim Aralık ayının en lezzetli sebze ve meyvelerine;

Sebzeler: Havuç, balkabağı, pırasa, ıspanak, brokoli, karnabahar, kara lahana, beyaz lahana, brüksel lahanası, pazı, kereviz, yer elması, kırmızı turp.

Meyveler: Greyfurt, kivi, mandalina, portakal, elma, nar, armut, ayva, muz, muşmula.

Unutulmamalıdır ki!

Marul, biberiye, soğan, maydanoz, tere, dereotu, nane, roka, gibi sebzeler dört mevsim boyunca yetişir. Sarımsak, kuru soğan ve eski limon da her zaman bulunabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tatlı krizlerinin sebepleri bunlar olabilir

Tatlı krizlerinin sebepleri bunlar olabilir

Akupunktur: Zayıflamanın en geleneksel yöntemi

Akupunktur: Zayıflamanın en geleneksel yöntemi