Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

A Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

A Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey
A Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

Vücudunuzun sağlıklı çalışması için yeterli miktarda A vitaminine ihtiyacı vardır. Hücre büyümesini, bağışıklık fonksiyonlarını, görme ve fetal gelişimi destekler. A vitamini ayrıca cilt sağlığını, tırnakları ve saç büyümesini destekler. Hem hayvan bazlı hem de bitki bazlı gıdalar dahil olmak üzere birçok gıda A vitamini bakımından zengindir. Yararları, eksikliği ve kaynakları da dahil olmak üzere, işte A vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey.

A vitamininin faydaları

A vitamininin en önemli fonksiyonu, göz sağlığını desteklemesi ve gece körlüğünü önlemesidir. Diyetinize yeterli miktarda A vitamini eklemek, yaşa bağlı görme bozukluklarını da yavaşlatabilir. Birkaç hastalık riskiyle mücadele etmek için güçlü bir bağışıklık sistemi gereklidir. Diyet, güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. A vitamini ayrıca bağışıklığı artırmanıza yardımcı olur.

A vitamini cildiniz için de iyidir. Sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir ve iltihabı azaltır. A vitamini ayrıca daha iyi tırnaklar ve saç büyümesini sağlayabilen hücre büyümesini destekler. A vitamini ayrıca kemik sağlığını da geliştirir. Kalp hastalığı ve ruh sağlığı bozukluklarına yol açabilen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

A vitamini eksikliğinin belirtileri

A vitamini eksikliği nedeniyle çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları:

– Kuru cilt

– Gece körlüğü

– Gebe kalma sorunu

– Boğaz enfeksiyonu

– Akne

– Geç yara iyileşmesi

– Zayıf kemikler

A vitamini kaynakları

Bitki bazlı ve hayvan bazlı kaynaklar dahil olmak üzere çeşitli A vitamini kaynakları vardır. Yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, turuncu ve sarı sebzeler ve meyveler ve somon en iyi A vitamini kaymaklarındandır.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Bağışıklığı ve genel sağlığı güçlendirecek 6 besin

Bağışıklığı ve genel sağlığı güçlendirecek 6 besin

Ramazanda beslenme hatalarına karşı 5 öneri

Ramazanda beslenme hatalarına karşı 5 öneri