Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Gölbaşı’nın Harikası; MOGAN

Bir başkadır Mogan’da akşamları çay içmenin tadı. Karşı kıyıdaki sokak lambaları, yıldızları yakın ederken, uçuşan kuşların gösteri sonrası yorgunluğuyla ortalıktan birer ikişer çekildiği saatlerden bahsediyorum. Güneşin, ışıklarını sakındığı o saatlerden…

Dur durak bilmeyen, koşuşturmacası bitmeyen Ankara’nın; şehrin gürültüsünden arınmış, huzur köşesidir Mogan. Kiminin deniz özlemini giderirken, kiminin deniz arzusunu perçinler.

Başıboş yüzen ördeklerin ve onlara yem olmaktan kaçamayan balıkların yuvasıdır. Balıkların mehdisi olup ördeklere ekmek atanlara rastlamak ise çok olası. Yürüyüş yolu üzerindeki çocuk parkları gündüzleri Mogan’ın neşe otağı.

Zaman zaman yaşlı çiftlerin el ele banklarda oturup sohbet ettiğini görmek bana Mogan’a adını veren Monza ve Ganey’i hatırlatıyor. Kim bu Monza ve Ganey dediğinizi duyar gibiyim. Bir zamanlar birbirlerine Ferhat ile Şirin misali âşık iki genç varmış. Fakat bu aşklarının önünde aşılması büyük bir set olarak aileleri duruyormuş. Hiçbir şekilde ailelerinin rızasını alamayan bu iki âşık evlerinden kaçmışlar ve birbirlerinden habersizce iki ayrı tepeye tırmanmışlar. Bu tepelerin üzerinde 10 yıl boyunca durmaksızın ağlamışlar. Tepelerden süzülen Monza ve Ganey’in gözyaşları ise bugün genç ve yaşlı çiftlerin kenarında muhabbet ettikleri Mogan’ı oluşturmuş.

Şimdilerde her yaş grubuna hitap ettiği için çoğu zaman kalabalık olan Mogan, yaz aylarında en ideal piknik yeri olmasıyla da bilinir. Kış gelip çöktüğünde ise Mogan’ın yeşil kıyafetlerini beyaz bir örtü kaplar. Ağaçların üzerinde biriken karlardan yürüyüş yolunun üzerinde de vardır elbette. Her mevsim bir başka güzeldir Mogan.

Başkentimizin simgesi olan Mogan, bir gölden daha fazlasıdır. Konum olarak Ankara’nın 25 km güneyindeki Gölbaşı ilçesi sınırlarındaki Mogan, hem Başkentlilerin hem de çevre illerin vatandaşlarının da hafta sonları akın ettiği uğrak noktasıdır. Çoğu Ankaralının “Türkiye’nin başkenti Ankara, Ankara’nın başkenti Gölbaşı” diye tanımladığı bu ilçenin adıyla Mogan Gölünün adı da harmanlanmış olduğundan, gölden Gölbaşı diye de bahsedilmektedir. Yüz ölçümü 561 hektar olan Mogan Gölü, set göl türündedir. Kıyı uzunluğu 11 km. olan Mogan Gölü’nün ortalama derinliği ise 2.8 metredir. Gölde yüzmek tehlikeli ve yasaktır elbette fakat bu harika manzaraya daha yakından eşlik etmek isteyenler içinse çok uygun fiyatla gölün tadına varmayı sağlayacak göl bisikletleri bulunmaktadır. Havanın güzel olduğu vakitlerde kesinlikle yapılması gereken bir etkinliktir Mogan’da ufak bir tur yapmak.

Ankara’nın değerlerinden olan Mogan Gölü’nün etrafında Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu Doğa Parkı alanında; piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu yolu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, istasyonlu koşu pisti, 3 tane tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları da bulunmakta. Mogan Gölü’ne hâkim bir tepede ise, bölge halkı ile tüm başkentlilerin yararlanabileceği 3000 kişilik bir amfi tiyatro ve 1000 kişilik modern bir nikâh salonu bulunmakta.

Suyu hafif tuzlu olan Mogan’da sazan, kadife balığı, turna balığı, gümüş balığı ve kerevit yetişmekte. Göl sakinleri olan balıkların soyları ise düşük oksijen oranı ve çevresel kirlenme nedeniyle büyük tehdit altında. Tam da burada Gölbaşı’nın endemik bitkisi Sevgi Çiçeği’ne de değinmek istiyorum. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre “Çok Tehlikede” kategorisinde değerlendirilmekte, Bern Sözleşmesine göre de kesin koruma altında olan bitki türleri arasında yer almaktadır. Gölbaşı ve çevresinde yayılım gösteren Sevgi Çiçeğinin habitat alanı git gide daralmakta olup korumaya alınmış ve tohum toplama çalışmaları yapılmıştır. Fakat ne yazık ki doğal alanların yerleşime açılması, habitat bozulması, yoğun tarım, herbisit kullanımı, anız yakılması, kuş zararları veya yanlış zamanda toplanması Sevgi Çiçeğini tehdit altında tutmaya devam etmektedir. Halk arasındaki adı yanardöner, gelin düğmesi, türbe, peygamber çiçeği olarak da bilinen Sevgi Çiçeği tek yıllık, kazık kök yapan, kırmızı, pembe, beyaz renkli küçük çiçeklere sahiptir. Muhteşem görünüme sahip olan Sevgi Çiçeğinin ve göldeki balık türlerinin soylarını tehlikeden kurtarmak ve doğanın müthiş bütünlüğünü bozmamak için duyarlı olmak her vatandaşın ulaşması gereken bir düzeydir. Her iliyle cennet olan vatanımızın doğal bütünlüğünün bozulmaması dileklerimle. Gölbaşı’ndan selamlar…

Bu içerik güzel ve kolay paylaşım alanı kullanılarak oluşturuldu. Yeni Paylaş

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Sena Betül

Panik atak için bu belirtilere dikkat edin

Panik atak için bu belirtilere dikkat edin

Vajinal sağlık için en iyi ve en kötü gıdalar

Vajinal sağlık için en iyi ve en kötü gıdalar