Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Natürel ev hayalleri saman ve çamurla gerçekleşti

Natürel ev hayalleri saman ve çamurla gerçekleşti

Kırşehir’de görsel sanatlar öğretmenliği yapan çift, saman balyaları ve çamurdan natürel ev inşa etti.

Özgür ve Esin Ekinci çifti, doğal bir hayat yaşama hayaliyle bir süre önce Ökse Mahallesi’ndeki bin 250 metrekarelik bahçelerine saman ev yapmaya karar verdi. Bazı bölümler hariç usta çalıştırmayan aile, saman evi, çocuklarıyla çalışarak üç ayda oturulabilir hale getirdi.

Eve hayran kalındı

Sağlam olması için sadece su basmanı kısmına beton atılan evin, kiriş ve kolonları tomruk, duvarları da saman balyaları ve çamurdan inşa edildi.

Kapı ve pencere için eski konak ve evlerdeki kapı ve pencereler kullanıldı. Öğretmen çiftin Ankara ve Eskişehir’deki üniversitelerden gelen hocaları da ziyaret ettikleri eve hayran kaldı.

60 metre kare alan üzerine yapıldı

Yaklaşık 60 metrekare alan üzerine yapılan saman ev görenlerin de ilgisini çekiyor. Sıddık Demir Bilim Sanat Merkezinde görsel sanatlar öğretmeni olan Özgür Ekinci (38) yaptığı açıklamada, resim ve heykelle uğraştıkları için hep samanla iç içe olduklarını, doğal bir hayat için her zaman saman ve çamurdan ev yapmayı hayal ettiklerini ifade etti.

“Hayalimde saman ev vardı”

Samanın çok sağlıklı ve nemi dengede tutan bir özelliği olduğunu belirten Ekinci, “Bahçenin alanı yaklaşık bin 250 metrekare. Ev de 60 metrekare eğimli bir alan üzerine oturtuldu. Daha sonra ilerde sağa sola uzatmalar olacak. Mahalleye ilk geldiğimizde böyle bir ev yapacağımızı kimse beklemiyordu. Samanları ilk aldığımda, ‘herhalde hoca mandıra ile uğraşıyor, hayvanları var’ diye düşündüler. Belki çok kişi güldü. Ama benim hayalimde saman ev hep vardı. Bir çok aileye de örnek oldu. Arsa arayıp bu şekilde ev yapmak isteyenleri duydum. Doğa ile uğraşmak isteyen bir çok arkadaşımız oldu. Misafirden, burayı ziyaret etmek isteyenlerden artık iş yapamaz hale geldik” şeklinde konuştu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Derya Ceren

Yeni bir çalışmaya göre kedi sahipleri daha zeki

Norveç’te harabe evin iç dekorasyonu şaşırttı