Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Fonksiyonel mutfaklar için 5 öneri

Fonksiyonel mutfaklar için 5 öneri
Fonksiyonel mutfaklar için 5 öneri

Mutfağınızı sadece küçük değişikliklerle daha kullanışlı kılmanız hiç de zor değil. Uzun vakitler geçirilen mutfağı, doğru bir şekilde dekore etmek hem yerden hem de zamandan kazanç sağlar. Peki mutfağı nasıl daha fonksiyonel bir hale getirebiliriz?

İşte mutfağı daha fonksiyonel kullanmak için beş öneri…

Nerede kullanıyorsanız orada saklayın

Düzeni oturmuş bir mutfağı kullanışlı bir hale getirmenin en basit yollarından biri; mutfakta kullandığınız tüm alet ve edevatı kullanıldıkları yere yakın bir konumda muhafaza etmektir. Örneğin; tencere ve tavalarınızı ocağınızın yakınındaki dolap veya derin çekmecelere, tabak ve çanaklarınızı ise bulaşık makinenizin civarındaki dolaplara yerleştirmelisiniz.

Dolapların içi dışından önemli

Mutfağınızın daha yalın ve temiz bir görünüme sahip olmasını ve içerisinde daha verimli çalışmayı istiyorsanız; mutfak dolaplarınızın ve çekmecelerinizin iç bölümünün dizaynına dışındaki kaplamadan veya renkten daha çok özen göstermelisiniz. Mutfak dolaplarınızın içlerinin hiç kullanışlı olmadığını düşünüyorsanız, sadece dolap içlerini kapsayacak maliyeti düşük bir yenileme yapabilirsiniz. Hangi dolapta neyi muhafaza etmek istediğinize karar vermeli ve ona uygun olarak dolabın iç bölümünü tasarlatmalısınız.

Derin dolaplar yerine kullanışlı çekmeceler

Tezgahınızın altı için derin ve ulaşılması güç dolaplar yerine kullanışlı çekmeceleri tercih etmelisiniz. Derin dolaplara bir şeyler yerleştirmek zordur. Her ne kadar raylı raflara sahip olanları mevcut olsa da fiyatları oldukça pahalıdır. Ancak çekmeceler, raylı modellere göre hem daha ekonomik hem de kullanım açısından çok daha pratiktir.

Mutfaktaki diğer eşyalar için yer ayırın

Çoğumuzun mutfağında, yemek pişirme ve yeme konusunda fiilen kullanılmayan birçok ıvır zıvır eşya bulunur. Yemek kitapları, faturalar, tarifleri yazdığımız kâğıtlar, kart vizitler, bozuk paralar gibi. Bu eşyalar doğru organize edilmedikleri takdirde birleşerek kocaman bir dağınıklık oluşturabilirler. Bir çekmecenizi veya mutfak dolabınızı bu eşyalara ayırarak, onların da mutfakta meşru bir alana sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Dikkat çeken unsurları azaltın

Sade ve modern bir mutfağa sahip olmanın yolu, mutfakta göze çarpan dekoratif odak noktalarından geçer. Örneğin sevimli bir baharat takımı veya tasarım harikası bir kahve makinesi gibi, her mutfakta alana hâkim olan ve ilk göze çarpan birkaç görsel uyarıcı bulunur. Bu noktada önemli olan; modern ve yalın bir mutfağa sahip olmak için hangi dekoratif ögenin kullanıldığı değil, kaç adet görsel ana uyaran kullanıldığıdır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Mutfakların yeni trendi tuğla duvarlar

Mutfakların yeni trendi tuğla duvarlar

Modern evlerde yeni trend natürellik

Modern evlerde yeni trend natürellik