Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Evlerde marin konsepti

EvimiTasarla.net’in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, “Marin temalı dekorasyon ürünleri gerek online alışveriş sitelerinde gerekse AVM’lerde yılın bu aylarında yerlerini aldı. Mevsimsel dekorasyon değişikliklerine öncelikle evinizin bir köşesinden başlamak her zaman iyidir. Hoşunuza giderse devam etmekte fayda var. Ancak özellikle yatak odaları, banyo ve sofralar, yani her gün sıklıkla bulunduğumuz alanlarda konsept değişikliği yaşantımıza enerji katar, yenilenmek ve tazelik hissi ise ruhumuza işler.”

Marin renkleri

Marin temasını dekorasyona uyarlarken iki alternatifle yol almanın mümkün olduğunu söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, “İlki daha pastel tonları yakalamak isterseniz turkuaz, mint, krem, kum beji gibi renkleri kullanıp, evinizde sahil esintilerini çağrıştıran ferah ve sakin bir atmosfer yaratmak. Bazıları ise canlı renkleri sever. Bu noktada kırmızı ve turuncuyu mavi ve lacivertle kombinleyebilirsiniz. Mavi, beyaz, kırmızı, lacivert, turuncu, açık mavi kombinasyonları çok başarılı sonuçlar verecektir” diyor.

Marin desenler

Marin desenlerin özelliklerine değinen Tamer ve Hatipoğlu, şu bilgileri veriyor: “Tekstiller için desen seçimi yaparken yatak veya banyo tekstilinde deniz temasını kullanmak içinizi ferahlatacak. Özellikle kırlentlerde balık, çapa, yelken gibi desenler zamansızdır ve genel zevklere hitap eder. Kareliden çok çizgili kumaşlar da bu tema için çok uygun. Şayet pastel tonlara gidilmişse şal desenli veya çiçekli kumaşlar ortama neşe saçar.”

Deniz temalı aksesuarlar

Deniz temalı aksesuar bulmanın zor olmadığını ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, “Ahşap veya metal olsun gemici fenerleri, halatlar, ahşap yelkenli modelleri, balık, yengeç gibi deniz canlılarının ahşap, seramik veya camdan yapılmış bibloları bugünlerde çok trend. Ayrıca ‘kendin yap’ meraklıları için malzeme çok. Eski bir mobilya parçasını, örneğin sehpa, dresuar, komodin gibi ürünleri pastel turkuaza boyayabilir, ayrıca vintage etkisi isteniyorsa eskitme veya patine yapılabilir. Yine kendin yap düşkünleri deniz kabukları, kurumuş deniz yıldızları, halatlar, eski kürek ve ağlarla çeşitli aksesuarlar yapabilir, tasarıma hayal güçlerini yansıtabilirler” önerisinde bulunuyor.

Sofralarda marin

Marin konseptini yaz sofralarına taşımanın da güzel sonuçlar verdiğini kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, “Yaz sofraları ağırbaşlılıktan çok zaten renklerinden ötürü enerjileri yüksek görüntülere sahip olur. Yine bu konuda konsept değişikliğini yansıtabileceğimiz en kolay unsurlar mumlar, şamdanlar ve masa tekstilleridir” diyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Derya Ceren

Singapur’da Belgin Aksoy’dan anlamlı mesaj

Zamlar yasaklar ve sigara