Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Evimizi çiçeklendirmek için çok nedenimiz var

Artık şehrin keşmekeşinde apartman dairelerinde sıkış tıkış yaşar olduk. Bu durumdan ne kadar şikayet etsek de nihayetinde yine evlerimize dönmek zorundayız ve itiraf edelim yaşamımız güzelleşsin diye de pek bir şey yapmıyoruz.

Tek yaptığımız şikayet etmek; trafikten, yoğun çalışmaktan, sıkıcı hayatlarımızdan… İşte bu sıkıcı hayata biraz yeşillik katabiliriz. Çünkü gözümüze çarpan saksıdaki bir çiçeğin güzelliği bile gözümüzü kamaştırmaya yetiyor bazen.

Mis kokular, rengarenk çiçekler nasıl da iç açıyor. Öyleyse bu bitkileri eve taşımak için ne bekliyoruz. O kadar çok sebebimiz var ki evimize saksılar taşımak için…

Çakralarınız açılsın

Bitkilerin olduğu ortam bol oksijenli demektir. Oksijen salınımı yaptıklarından beynimiz daha çok oksijen alma şansı bulur. Bu da zihnimizin açılması ve daha iyi düşünebilen bir beyin demektir.

Ayrıca psikolojik olarak da rahatlık verir. Çok sinirli ya da karışık duygularda olduğunuz zamanlarda biraz çiçeklerle olmak, oturup sadece onlara bak size dinginlik verecektir. Böylece kendinizi daha sakin ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Özellikle bilgisayar ekranına çok bakmanızı gerektiren bir işte çalışıyorsanız panzehir olarak mutlaka yakınınızda bir bitki bulundurmalısınız. Küçük molalar vererek gözlerinizi bu güzelliklerle dinlendirebilirsiniz.

İlham periniz yaratıcılığınızı artırsın

Evet, hala çiçeklerden bahsediyorum. Çünkü sağladığı sağlıklı bir beyin ve psikoloji sayesinde daha güzel şeyler düşünüp, güzel şeyler yaratabiliriz. Aslında hayatımızdaki her güzel şey birbirine bağlı seyrediyor. Öyleyse küçük bir dokunuşun çok şey değiştirmesine izin verin ve evinizde bitki yetiştirmeye başlayın.

Evinize ferahlık dolsun

Özellikle İstanbul koşullarında bodrum dairelerde oturmak da yaşama dahil. Çiçekler konsantrasyon sağladığından güneş görmeyen odalarınızda ferahlık verecektir.

Ayrıca evdeki tozları emerek evinizin havasını da temizleyecek ve böylece daha yaşanılır bir evde huzuru bulacaksınız.

Bu anlamda özellikle çam bitkisi, papatya ve barış çiçeğine kesinlikle şans vermelisiniz. Eğer alerjiniz varsa, o zaman kurdele çiçeğini tercih etmelisiniz. Evinizde sigara tüketiliyorsa, o zaman da dracaena ve kaynanadili tercih edilmelidir. Çünkü bu çiçekler sigara dumanını çeker ve özellikle kanser yapan maddelerin reaksiyona geçmesini engeller.

Yaşayan her güzel şeye tutunarak yaşamayı tercih etmek gerek belki de. İnsan yaşadığı alanı güzelleştirince daha iyi çıkıyor hayatın tadı. Öyleyse bir yerlerden başlamak gerek…

Hadi o zaman, evlerimiz renklensin…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Derya Ceren

İyimser insanlar daha uzun yaşıyor

‘Ümmiye teyze’ küresel ısınmaya dikkat çekecek