Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Osmanlı’da en çok tüketilen 5 afrodizyak etkili besin

Osmanlı’da her şeye özel ihtimam gösterildiği gibi mutfaktada titizlik vardı. Padişahlara, şehzadelere her bir yemek özenle hazırlanırdı. Bunlar arasında birçok afrodizyak etkili yiyecek de vardı. İşte bu yiyeceklerden 5 tanesi…

Bal kaymak

Bal – kaymak

Bal – kaymak, enerji veren besinlerdir ve özellike Pazar kahvaltılarının da göz bebeğidir. Osmanlı’da da öyleydi; bal – kaymak hep sofranın baş tacı idi.

patlıcan

Akşam yemeklerinde patlıcan

Patlıcan da akşam yemeklerinin vazgeçilmeziydi. Sofrada mutlaka yer ederdi.

osmanlıda beslenme

Şekerin önemi – şerbetler

Osmanlı’da şekerin yeri hep ayrıydı. Beslenme şekerli besinler üzerine kuruluydu. Bu da demek oluyor ki, her zaman bol enerji depolanırdı. Hazırlanan şerbetlere de mutlaka keçiboynuzu, demirhindi, gül, böğürtlen, portakal, tarçın, zencefil, amber eklenirdi.

Osmanlı macunu

Osmanlı macunu

Şüphesiz afrodizyak etkiden bahsedildiğinde en önemlisi Osmanlı macunu. Mesir macunu olarak da bilinen bu şeker, tam bir enerji deposudur.

şekerleme

Macun hazırlama malzemeleri

Sarayda padişahlara hazırlanan macun değerliydi, evet. Ancak yapımında kullanılan her bir besin de ayrı ayrı değerliydi. Macuna, karanfil, karabiber, tarçın, anason tohumu, ısırgan tohumu, pire otu tohumu, kebabe, kereviz tohumu, havuç tohumu, şalgam tohumu, turp tohumu, sinameki, mastaki, üzerlik tohumu, akgünlük, acı badem yağı, çörek otu, bal ve misk konurdu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Doğum kontrol hapından sonra hamilelik

Doğum kontrol hapından sonra hamilelik

Şarj edilebilen akıllı prezervatif

Şarj edilebilen akıllı prezervatif