Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Menopoz sonrası hamile kalınabilir mi

Menopoz kadınlarda adet kanamalarının sona ermesi ve yumurtlama işleminin sona ermesi demektir. oldukça sancılı ve sıkıntılı geçen bu dönemden kadınlar çocuk doğurma özelliklerini kaybetmiş olarak çıkar.

Anne olabilirsiniz

Erken menopoz veya kişisel tercihleri dolayısıyla çocuk yapmakta geç kalan kadınlar için tıp ve teknoloji birlikte çalışarak çeşitli hamile kalma yöntemi geliştirmiştir. Dünyada oldukça popüler olan bu yöntem son zamanlarda ülkemizde de devlet güvencesi altında uygulanmaktadır. Yumurta dondurma adı verilen bu işlem kemoterapi gören hastalara uygulanan bir işlemdi. Artık erken menopoz veya yumurtalıklarında bir rahatsızlık yaşayan bütün kadınlara uygulanabiliyor.

Yumurta dondurma

Yumurta dondurma işleminde bekar kadınların yumurtaları, evli kadınların ise embriyoları donduruluyor. Tüp bebek merkezine başvurularak gerçekleştirilmeye başlanan bu yöntem sonrası çocuk sahibi olmakta herhangi bir problem olmamaktadır. Dondurulan yumurtalar -196 derecede yasalar gereği 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Kişinin isteğine göre bu süre azaltılıp, uzatılmaktadır. yumurta dondurma işlemi ile menopoza rağmen hamile kalmak mümkün hale gelmiştir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Doğum kontrol hapları hakkında merak edilenler

Doğum kontrol hapları hakkında merak edilenler

Akşama kadar oturanların cinsel hayatı tehlikede

Akşama kadar oturanların cinsel hayatı tehlikede