Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kısırlığı etkileyen faktörler

Kısırlığı etkileyen faktörler
Kısırlığı etkileyen faktörler

Her 5 çiftten birinde görülen kısırlık problemi konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Yücel Karaman, kısırlık tedavisinde başarı oranının, başarısız olma oranından daha yüksek olduğunu söyledi. Günümüzde kısırlık probleminin yüzde 80’inin tüp bebek tedavisi veya yardımcı üreme yöntemleriyle çözüldüğünü belirten Karaman, ”Kısırlığa sebep olabilecek birden çok faktör söz konusudur. Kadının yumurtlama ile ilgili yaşadığı sorunlar, kadının tüplerinin tıkalı olması, erkeğin sperm miktarının yetersiz olması, kadının yaşının ileri olması, rahimle ilgili sorunlar, yumurtalık kistleri ve açıklanamayan kısırlık gibi birden çok sebep bulunmaktadır” dedi.

Kısırlığın 4 çeşidi

Kısırlığın, geçici, primer, sekonder ve kalıcı olmak üzere 4 çeşidi olduğunu dile getiren Karaman, ”Geçici kısırlık problemi daha çok erkek bireylerde görülmektedir. Geçici kısırlık, erkeğin spermlerinin yeterli olmaması ya da üretilen spermin yumurtayı döllemeye yetmemesidir. Sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, sağlıksız beslenme ve yaşam kalitesinin düşük olması gibi nedenler geçici kısırlığa neden olabilir. Erkeğin hayatında yapacağı küçük değişiklikler ve göreceği tedavi dahilinde kısırlık problemi de büyük oranda çözülecektir” diye konuştu. Primer kısırlığın genellikle yeni evli çiftlerde görüldüğünü belirten Karaman, ”Bu, genellikle geçici bir sorundur. Evlendikten sonra genellikle çiftlerin yüzde 33’ünün, bir yıl içinde yüzde 70’inin, iki yıl içinde yüzde 80’inin, iki yıldan sonra ise yüzde 90’ının çocuk sahibi oldukları görülmüştür. Bu sebeple yeni evli çiftlerin, bir sene boyunca kendiliğinden gebe kalmak için beklemesi gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

”Kalıcı kısırlığın asıl sebebi henüz belli değil”

Çiftlerin birinci ya da ikinci çocukları dünyaya geldikten sonra ortaya çıkan durumun sekonder kısırlık olarak tanımlandığı söyleyen Karaman, ”Sekonder kısırlığın en büyük nedeni kötü ve düzensiz beslenme alışkanlığıdır. Yetersiz ve dengesiz bir beslenme, döl yatağında problemlere ve kadının yumurtalığında iltihaplanmalara neden olabilir. Yaşanan bu iltihaplanmalar da geçici kısırlığa yol açabilir. Çiftlerin veya bireyin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlığına önem göstermesi dahilinde sekonder kısırlık ortadan kalkacaktır” ifadelerinde bulundu. Kalıcı kısırlıklar hakkında da bilgi veren Karaman bu tür kısırlığın asıl sebebinin henüz saptanamadığını dile getirdi. Kalıcı kısırlık yaşayan çiftlerin yüzde 10’luk bir kesimi kapsadığını belirten Karaman, ”Kalıcı kısırlık problemi yaşayan ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedirler” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin

Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin

Vajinismusun tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisi mümkün