Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kadınlara uyarı: Yaprak pedlere dikkat

Kadınlara uyarı: Yaprak pedlere dikkat
Kadınlara uyarı: Yaprak pedlere dikkat

Vajinal akıntının, kadınların yaşamları boyunca en sık karşılaştığı yakınmalardan birisi olduğunu ve hastanelerin kadın doğum servisine yapılan başvurularda ilk sıralarda yer aldığını belirten uzmanlar, kullanılan yaprak pedlerin ise “geçmeyen akıntılara” yol açtığını kaydettiler.

Üreme çağındaki kadında östrojen hormonunun da tetiklediği “vajinal ekosistemin” son derece kırılgan ve değişken bir sistem olduğunu belirten Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Babar İlkit, “Vajina 37 derece sıcaklığa sahip ve kapalı bir ortamdır. Bu nedenle vajinaya yerleşecek organizmaların üremesi için mükemmel bir ortamdır” dedi.

Vajinal florayı korumak gerekiyor

Bu durumun ortadan kalkması için vajinanın anatomik ve fizyolojik koruma kalkanları geliştirdiği kaydeden Op. Dr.Yasemin Babar İlkit, “Vajina bölgesinin tüylü ve dış dudakların vajina girişini kapatıyor olması anatomik koruma mekanizmasıdır. Fakat vajinanın ana koruma mekanizması vajinal floradır” diye konuştu.

Vajinal ekosistemi (flora) bozan bütün durumların geçmeyen inatçı akıntılara neden olduğunu ifade eden İlkit, bu durumların gebelik dönemi, adet dönemi, menopoz dönemi ve aşırı kişisel hijyenik davranışlar olduğunu söyledi.

Yaprak ped kullanımı zengin doğal salgıyı emiyor

Op. Dr. Yasemin Babar İlkit, “Gebelik döneminde doğal florasında mantar grubu patorejenler glukozu kullanarak hızla ürerler ve sonuçta gebe kadında çok sık mantar enfeksiyonu gelişir. Vajinal ekosistemi destekleyen ilaçlar bu dönemde vajiniti azaltabilir” dedi.

“Adet dönemi”nin vajinal ekosistemi bozan ikinci dönem olduğunu kaydeden İlkit, “Kan çok iyi bir kültür ortamı yaratır ve patojen mikroorganizmalar bu dönemde demirle beslenerek çoğalır. Dolayısıyla kadınlar ‘Adetten önce de, adetten sonra da akıntım oluyor’ diye şikayet ederler. Bunun nedeni adetten önce bu bölgenin kanlanmasındaki artış ve adet sonrası laktobasilkolonizasyonunda azalmadır” diye konuştu.

Kuru ortam daha fazla akıntıya neden oluyor

Op. Dr. İlkit, kişisel hijyen koşullarından kaynaklı nedenlerin arasında ise uzun süreli yaprak ped kullanımının yer aldığını belirterek şöyle dedi:

“Vajinal ekosistemi bozan en önemli nedenlerden birisi aşırı sıcak, ıslak mayo, vajina içini temizleme ve yaprak ped kullanımıdır. Yaprak pedler sıvıyı emdikleri için, uzun süreli kullanımı vajinadaki proteince zengin doğal salgıyı devamlı emerek vajinada kuru bir ortam yaratırlar ve daha çok akıntı artışına neden olurlar.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cinsel sorunların nedeni belli oldu

Cinsel sorunların nedeni belli oldu

Cinselliğin hayatınıza kattığı 11 fayda

Cinselliğin hayatınıza kattığı 11 fayda