Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kadınlar Neden Cinsellikten Soğur?

Kadınlar için cinsellik en az erkekler kadar önemlidir. Toplumsal baskı ya da kadınların cinselliği tam anlamıyla bilmiyor, öğrenmek için soramıyor, yaşadıkları olumsuzlukları çözüme kavuşturamıyor olduğundan dolayı, kadınlarda herhangi bir sebeple cinsel isteksizlik oluştuğunda çözüme kavuşturmak daha zor oluyor.

Kadınlar erkeklere göre daha nazik, daha duygusal olabilir. Üstelik cinsel dürtüleri de erkeklere nazaran daha kırılgandır. Ancak bunu bilmeyen, kadınlara cinsel ilişkide onu iyi hissettirmek gibi kaygısı olmayan erkekler, kadınları cinsellikten soğutabiliyor. Bunun haricinde, sosyal yaşamın içerisindeki koşturmaca ve zorluklar da kadınları cinsellikten soğutabilen etmenlerin arasında yer alıyor.

Peki, kadınlar neden cinsellikten soğur? Kadınları cinsellikten uzaklaştıran, soğutan, cinsel isteğinin azalmasına neden olan durumlar nelerdir? Bu soruların cevapları bilindiğinde, aslında kadınların da erkekler kadar cinsel birliktelikten keyif almalarını sağlamak, cinselliğin sadece erkeği mutlu etmek için değil, partnerlerin her ikisinin de keyif almasını sağlayabilecek mümkün olacaktır.

Kadınları Cinsellikten Soğutan Sebepler

  • Stres

Hemen her durumda olduğu gibi, stresli bir yaşam sürmek insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. İnsan stresli olduğunda gerginleşebilir, gevşemekte zorlanır, kendini bırakmak ve kafasını boşaltmak konusunda zorlanır. Bunlar da kuşkusuz ki kadını cinsellikten soğutmak, cinsel ilişki yaşamaktan uzaklaştırmak için önemli sebeplerdir. Özellikle de ekonomik kaygılar nedeniyle stres yükü fazla olan, iş hayatında çok depdebeli ve zorlu süreçler geçiren kadınlar için cinsellik bazen ikinci planda kalabilir. Çünkü böyle bir durumda, kadınlar kaygılı bir hale büründüklerinden, kendi bedenlerine ya da partnerlerine ilgiyi yönetmekte zorlanırlar.

  • Ön Sevişmenin Geçiştirilmesi

Kadınlar için sevişmenin çok büyük bir bölümü aslına ön sevişmedir. Ancak erkekler ile kadınlar bu konuda her daim anlaşamazlar. Çünkü erkekler için sekse hazır olduklarını fiziken hissetmek, sevişmek için doğru zaman geldiğinin göstergesidir. Ancak unutulmamalıdır ki erkekler kadınlara nazaran daha kısa sürede uyarılırlar. Kadınlar ise daha uzun, sevgi dolu, arzulu bir ön sevişme geçirdiklerinde cinsel birleşme için daha hazır olurlar.

Erkeğin acele etmesi kadını cinsellikten uzaklaştırır. Çünkü kadın hazır olmadığı için canının yanacağını bilir ve bu da aslında o an cinsel ilişkiden zevk alamadığının göstergesidir. Kimi erkekler partnerlerinin bu durumunu dikkate alarak, hem kendisinin hem de kadının cinsel birleşmeye hazır olması için çaba gösterirken, kimi erkekler ise kendilerinin hazır olmasının yeterli olduğunu hissettirerek kadını acele ettirir. Kadınlar da çoğu zaman buna karşı koyamaz. Çünkü toplumsal baskı nedeniyle, kadınlar cinsel birleşme öncesinde gevşemek istediğini, kendisinin de arzulu hale gelmesini beklediği partnerlerine anlatamaz. Hatta çoğu evli çift, uzun yıllardır evli olsalar dahi, kadın kocasına bu durumu anlatamayabilir.

Erkek acele ettiği için kadın da partnerine ayak uydurur. Çoğu zaman da ne kadar erken biterse o kadar iyi olur diye düşünerek, bir an önce zevk almadıkları bu durumun bitmesini beklerler. Bu tarz durumlar çok sık yaşanırsa, maalesef ki kadınlar cinsellikten uzaklaşır ve soğurlar.

  • Partnerdeki Cinsel Sorunlar

Eğer ki cinsel uyum yakalanamamış, erkek ve kadının sevişme sırasında senkronizasyonu tutturulamamışsa, bu durumda da kadınlar cinsellikten soğuyabilirler. Örneğin, kadının partneri erken boşalıyor veya erkek sertleşme zorluğu yaşıyorsa, cinsel isteksizliği varsa ya da boşalamıyorsa, böyle bir durumda kadınlar da cinsellikten uzak durmaya çalışabilir. Aslında bu hususta erkeğin önlem alması, gerekirse bir doktora gözükerek bu soruna çözüm getirmesi gerekir. Bu bir cinsel sorun değilse, örneğin cinsel ilişki sıklığı çok yoksa ve cinsel ilişki yaşandığında erkek dayanamayıp boşalıyorsa, burada sorun cinsel sorunlar değil, partnerlerin bu kadar az cinsel ilişki yaşaması olabilmektedir. Burada da diğer psikolojik alt sebepler incelenmeli ve neden partnerlerin bu kadar az cinsel ilişki yaşadıkları çözülmelidir.

  • Uzun Süre Cinsel İlişki Yaşamamak

Eğer ki partnerler uzun süre cinsel ilişki yaşamazlarsa, böyle bir durumda da maalesef ki kadınlar ve erkeklerde cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Cinsel açıdan uyaranlardan uzak kalmak, çiftleri birbirinden uzaklaştırabilir. Bunun yanı sıra, çok monoton bir cinsel birliktelik de partnerlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. Özellikle de erkeklerin, partnerlerine dokunmaları ve onları arzuladıklarını hissettirmeleri, hatta masaj gibi kadını gevşetecek durumları ortaya koymaları, ilişkileri devamlılığı için iyi olacaktır.

  • Kişisel Bakım ve Hijyene Önem Vermeme

Hiç kimse ter kokan, kötü kokan, kişisel bakımına değer vermeyen, dişlerini fırçalamadığı için ağzı kokan ve sapsarı dişlere sahip bir adamla sevişmek istemez. Özellikle de sigara gibi ağır bir koku yayan madde kullanılıyorsa, hele de partnerlerden birisi sigara kullanmıyorsa, böyle bir durumda bırakın cinsel ilişkiyi, normal şekilde yan yana oturup sohbet etmekle bile insanlar zorlanabilir. Hemen her çift ilk evlendiklerinde kendilerine daha çok özen gösterirken, zaman içerisinde bu özen azalıp yeterince kendine bakmıyorsa, kişisel temizliği ve hijyenine önem vermemeye başlıyorsa, kadınlar cinsellikten soğuyabilirler.

  • İkili İlişkideki Sorunların Cinsel İlişkiye Yansıması

Eğer ki partnerlerin arasında ilişkilerinde iyi gitmeyen şeyler varsa, çok fazla kavga ediliyor ya da pek çok konuda anlaşmakta zorlanıyorsa, böyle bir durumda partnerlerin birbirlerini çekici bulup cinsel ilişki yaşamaları neredeyse imkansızdır. Birine karşı öfkeli ya da gerginken, insanlar cinsellik düşünmezler. Hele de kadınlar gibi daha kırılgan canlılar, erkeklerin öfkelerine maruz kaldıklarında oldukça zorlanırlar. Böyle bir durumda da, partnerini çekici bulamaz ve cinsel açıdan isteksizleşir.

  • Kadının Vücudunun Beğenilmediğini Hissetmesi

Kadınlar nasıl göründüğüne, vücudunun beğenilip beğenilmediğine önem verirler. Aksi bir durum söz konusu olduğunda da demorilize olurlar. Bir kadın kendi bedenine güvenmiyorsa, fazla kiloları varsa, doğum yapmış ve vücut bütünlüğünde bozulmalar oluşmuşsa veyahut vücudu güzel olsa dahi partnerinin onda beğenmediği şeyler olduğunu hissederse, cinsel birliktelik için kendine güveni kırılır. Çünkü kendi bedenine güvenmeyen ve kusurları olduğunu düşünüp kendini olumsuz etkileyen kadın, partnerine karşı da rahat olamaz ve ilişki esnasında rahat hissedemez. Bu durumda da cinsel açıdan isteksizlik yaşar ve cinsellikten soğur. Bir erkek, partnerine onu ne kadar beğendiğini, ne kadar güzel olduğunu, hatta vücudunu beğenip onu arzuladığını hissettirmelidir. Böyle bir durumda, kadınlar da kendine daha özgüvenli olacağından cinsel açıdan da daha istekli olacaklardır. Unutulmamalıdır ki, kadınlar partnerlerinin görüşlerine çok değer verir ve onların kendine baktığı gözlerle bakmak gibi bir alışkanlığı vardır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Gökçe Gökçe

Gün içinde cilt sağlığını bozan 6 durum

Kadınlar Partnerleriyle Cinsel Bağını Nasıl Güçlendirebilir?