Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Horlamak cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

Horlamak cinsel hayatı olumsuz etkiliyor
Horlamak cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

Horlamak cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

Op. Dr. Abdülkadir Göksel, horlama ile birlikte ortaya çıkan uyku apnesi hastalığının cinselliğe olumsuz etki yaptığını belirtiyor. Horlamanın gerçek anlamda bir hastalık olduğunu söyleyen Göksel, horlamanın hem sosyal olarak hem de kişinin kendi sağlığına zarar vermesinden dolayı bir hastalık olarak ele alınması gerektiğini vurguluyor.

Horlama sırasında, uykuda nefes durması problemi yaşayan kişilerde ‘uyku apnesi’nin ortaya çıkabildiğini belirten Op. Dr. Göksel “Uykuda nefes durması sırasında vücudumuz yeterli oksijeni alamadığından sürekli olarak beynimiz uyanık kalır ve tıkanan nefesin yeniden alınmasına devam etmek için kişiyi uyandırır. Horlayan kişi uyanıp pozisyon değiştirme veya derin bir nefes alarak uykuya devam etme anını hatırlamaz. Ancak sabah kalktığında kaç saat uyumuş olursa olsun kendisini son derece yorgun ve güne başlamaya isteksiz hisseder. Bu kronik yorgunluk hali kendini işte performans düşüklüğü, konsantrasyon bozukluğu, dikkat kaybı olarak gösterir. Kimi zaman öğle aralarında uyuklamalar, sık iş kazalarına yol açabilir” dedi.

Cinsel hayat bitme noktasına kadar gelebilir

Bu durumun zamanla cinsel istekte azalmaya ve kişilerin cinsel yaşamının körelmeye başlamasına yol açtığını dile getiren Op. Dr. Göksel, “Horlama sırasında soluk durmaları olan kişinin sekse karşı isteksiz olmasının yanı sıra horlayarak uyuyan kişiler aynı zamanda kötü birer yatak arkadaşıdırlar. Çünkü pek çok insan horlayan biriyle aynı odayı paylaşmak bile istemez” diye konuştu.

Horlamanın neden olduğu diğer faktörler

Horlama ve beraberinde uykuda soluk durması hastalığının tek bulgusu cinsel isteksizlik ve performans düşüklüğü değil. Op. Dr. Göksel, sabah uyandığında baş ağrıları, yüksek tansiyon, uykuda terleme, bacak kasılmaları, kalp hastalıklarının da tabloya eşlik edebildiğini söylüyor. Op. Dr. Abdülkadir Göksel, “Bu bulgulardan bir ya da birkaçı olan kişilerin doktora başvurduklarında, sıklıkla bir uyku testi sonrası tedavi planlanmakta ve hastalığın derecesine göre yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır” şeklinde konuştu.

Kilolu erkeklerde daha sık görülüyor

Op. Dr. Abdülkadir Göksel horlamanın daha çok kilolu erkeklerde görüldüğünü vurgulayarak uykuda nefes durmasının eşlik edip etmediğinin son derece önemli olduğunun altını çiziyor. Op. Dr. Göksel, sözlerini şöyle tamamladı: “Tedavi planlanırken uyku laboratuvarı sonuçlarının yanı sıra, kişinin boy kilo oranı, sigara, alkolgibi alışkanlıkları, beraberinde burun tıkanıklığına yol açan bir neden olup olmadığı araştırılmalı ve gerekirse ilaç ya da yardımcı cerrahi yöntemlerle bunlar düzeltilmelidir.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tekno stres cinsel isteği azaltıyor

Tekno stres cinsel isteği azaltıyor

Sağlıklı bir cinsel yaşam için bunlar şart

Sağlıklı bir cinsel yaşam için bunlar şart