Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor

Her 7 çiftten 1'i çocuk sahibi olamıyor
Her 7 çiftten 1'i çocuk sahibi olamıyor

Sağlık sorunları her ne kadar aileyi ve çevreyi ilgilendirse de aslında yalnızca bir kişinin hastalığı ve sağlık sorunudur. Örneğin diyabet hastası olduğunuzda bu süreci, tedaviyi ve kontrolleri tek başınıza yürütürsünüz.

Kısırlık, yani infertilitenin ise iki kişiyi tutan tek hastalık olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, “Özellikle ülkemiz gibi geniş aile kavramı yaygın kültürlerde kısırlık yalnızca çiftleri değil, onların ailelerini yani çok daha kalabalık bir kitleyi etkisi altına almakta ve çoğu zaman mutsuz etmektedir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kısırlığı dünyadaki en önemli sağlık sorunları arasında üçüncü sırada kabul ettiğini belirten Özörnek, üreme sağlığının nüfus planlaması, nüfus dağılımı ve coğrafyalardaki siyasi ve sosyal dengeleri de etkilediğini aktardı.

“Üreme sağlığı tehdit altında”

Geçtiğimiz yüzyılda 100 milyonun üzerinde olan sperm sayıları üst sınırının günümüzde DSÖ tarafından 15 milyon olarak belirlendiğine dikkat çeken Özörnek, üreme sağlığının tehdit altında olduğunu söyledi.

Bir araştırmanın 2027 yılında Fransa’da çok sayıda erkeğin yardımcı üreme yöntemleri olmaksızın çocuk sahibi olamayacaklarını ortaya koyduğunu aktaran Dr. Özörnek, “Tüp bebek uygulamalarının, azalan ve yaşlanan dünya nüfusunu istenen düzeye çıkarmada vazgeçilmez bir araç olabileceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cinsel sağlığınız için bu gıdaları tüketin

Cinsel sağlığınız için bu gıdaları tüketin

Göz kapağı ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Göz kapağı ameliyatı ile ilgili merak edilenler