Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Cinsellik bedeni ve beyni nasıl değiştiriyor

Cinsellik bedeni ve beyni nasıl değiştiriyor
Cinsellik bedeni ve beyni nasıl değiştiriyor

Cinselliğe bir de bilgi açısından bakmayı denediniz mi? İşte cinsellik esnasında beden ve beyinde meydana gelen değişiklikler.

Orgazm esnasında vücutta neler olur?

Önce beyinde olanları ele alalım. Orgazma yaklaşıldıkça beyincik ve ön korteks kısımlarında hareketlilik artıyor kas gerilimi de arttığı için, zirveye ulaştığınızdaysa hareket hipotalamusa ulaşıyor ve o, sizi iyi hissettiren oksitosin hormonunu salgılıyor. Kan akışı ve kal atışı hızlandığı için vücut ısısı yükseliyor. Bu da vücudun belli bölgelerind, özellikle de yanaklarda kızarıklıklar oluşturuyor. Kadın beyninin amigdala bölgesi orgazm sırasında işlevsiz kalırken, iki cinste de orgazm sırasında vücudun diğer organları işlevlerini durduruyor ve acı eşiği yükseliyor. Ayrıca bu esnada antidiüretik hormon salgılandığı için böbreklerdeki su da, geri çekiliyor. Ayrı olarak uyarılan bölgeye daha çok kan gittiği için kadınların göğüsleri büyüyor, dikleşiyor veya renk değiştirebiliyor.

Orgazm olamama sebepleri nelerdir?

Ruhsal, fiziksel, kişiye göre değişen birçok farklı sebep olsa da çoğunlukla; Alkol bağımlılığı, problemli bir çocukluk süreci, cinselliğin tabu olduğu bir ortamda büyümek, cinsellikle ilgili travma yaşamış olarak, nörolojik bozukluklar veya o konuda kullanılan bazı ilaçlar, depresyon, aldatılmak, panik atak veya bazı depresyon ilaçlarının kullanımı, güvensizlik, penis damar veya yapı bozuklukları, siroz, kabakulak, kalp yetmezliği, aort anevrizmaları, hipertiroid,endokrin sistem hastalıkları, ms, parkinson, als hastalığından bahsedebiliriz. Tabii partnerizie duyduğunuz güvensizlik, nefret, korku, ilişkinizin durumu, o an bulunduğunuz ortam da bu konuya etki ediyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Stres gebeliği önlüyor

Stres gebeliği önlüyor

Üreme için tavsiyeler

Üreme için tavsiyeler