Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin

Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin
Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin

Cinsellik iki kişinin bedensel ve ruhsal olarak birbirlerine kendini açmasıdır. Eşlerden biri ruhsal olarak kendini açmazsa işte burada cinsel sorunlar ortaya çıkar. Cinsel sorunların tedavisi ise cinsel terapiyle mümkündür.

Cinsel terapi, cinsel konular üzerine eğitim almış psikiyatrist ya da psikologlar tarafından cinsel sorunları olan kişilere uygulanan bir psikoterapi yöntemidir. Buradaki amacın, bireylerin cinsel ve ruh sağlıklarının korunması ile birlikte cinsel sorunların çözüme kavuşturulması olduğuna dikkat çeken Medicana Konya Hastanesinden Psikolog Ebru Soydaş konu hakkında bilgi verdi.

Tedavisi cinsel terapi ile yapılan cinsel işlev bozukluklarının başlıcaları; vajinismus, prematür ejakülasyon (erken boşalma), erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu) ve cinsel isteksizlik. Bunlar en çok görülen cinsel işlev bozukluklarındadır.

Vajinismus, periner kasların kişiden bağımsız şekilde ilişki esnasında kasılması sebebiyle ilişkinin imkansız hale gelmesi ya da ağrılı cinsel birleşme olmasıdır. Aslında burada en temel şey kadınların korkusudur. Oldukça sık görülen bir problem olan vajinismus her 10 kadından birinde görülür.

Cinsel terapi ile tedavi edilebilen 3 cinsel sağlık sorunu

Vajinismus:

Vajinismusun temel nedeni kadının korkusu olduğu için ilk başta sebep bulunur sonra tedaviye yön verilir. Bazen sebepleri fizyolojikte olabiliyor. Bunun için tedaviye başlamadan önce fiziksel muayene önerilir. Eğer nedeni organik değil de psikolojikse cinsel terapiye başlanır. Ortalama 10-12 seans ile tedavi edilir. Bu tedavi süresi kişiden kişiye değişmekte olup bazı seanslar daha çok uzayabilirken bazı seanslar da 10 seansı bulmadan çözüme ulaşır.

Erektil disfonksiyon:

Erkeklerde en sık görülen sorunlardan biri ise erektil disfonksiyondur (sertleşme bozukluğu). Erektil disfonksiyon, cinsel birlikteliği sağlamakta yeterli derecede sertliğe ulaşamama ve sürdürememe durumudur. Bu sorunun nedenleri çok önemlidir. Eğer fiziksel bir nedenden kaynaklanıyorsa cerrahi müdahale ve ilaçlarla desteklenebilir. Ancak sorun tamamen psikolojikse cinsel terapiyle tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi süresi kişiden kişiye değişmekte olup seanslarda kişinin durumuna göre ayarlanıp ev ödevleri ve egzersizleri ile pekiştirilerek yapılır.

Cinsel isteksizlik:

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bir cinsel problem olan cinsel isteksizlik, ülkemizde özellikle kadınlarda % 60 görülmektedir. Bunların sebeplerine baktığımızda eşler arası uyum problemleri, güven problemleri, iletişimsel problemleri, aldatma-aldatılma, monoton bir cinsel hayat, suçluluk duygusu, partnerin fiziki cazibesini kaybetmesi, cinsel aktivitenin kalitesizliği, hamile kalma korkusu, menopoz gibi pek çok şey gösterilebilir. Fiziksel bir sebebe bağlı olmayan cinsel isteksizlik cinsel terapiyle çözülebilen bir sorundur.

Evlilikte çözülmeyen cinsel sorunlar eşlerin boşanmasına ve diğer psikolojik sorunlara yol açmasına sebep olur. Cinsel problemler çözümsüz değildir. Sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Prematüre bebeklerin bakımı

Prematüre bebeklerin bakımı

Kısırlığı etkileyen faktörler

Kısırlığı etkileyen faktörler