Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çikolata kistlerinin 5 belirtisi

Çikolata kistlerinin 5 belirtisi
Çikolata kistlerinin 5 belirtisi

Çikolata kistlerinin 5 belirtisi

Çikolata kisti çeşitli durumlarda hamile kalmaya engel teşkil edebilecek bir durumdur. Bu sebeple de laparoskopik inceleme gerekebilir. Çikolata kisti, çok şiddetli derecelerde yaşanabilirken hafif derecelerde de seyredebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, çikolata kistleri hakkında bilgi verdi.

Çeşitli durumlarda kronik pelvik ağrı, ilişki sırasında şiddetli sancı ya da tedaviye yanıt vermeyen adet sancısı hasebiyle muayene edilen kadınlarda çikolata kisti yani endometriyozis teşhis edilebilmektedir. Bazen ise yumurtalık kisti için operasyona alınan kadın hastalarda operasyon sırasında çikolata kisti tespit edilebilir. Bunun dışında endometriozis yani çikolata kisti, oldukça nadir durumlarda genital organlardan uzak alanlarda verdiği belirtilerle rastlantısal bir şekilde teşhis edilebilir. Örneğin burundan kanama ile, idrar yolundan kanama ile.

Çikolata kisti üreme çağına özgü bir hastalık olarak kabul edilebilir. Buna rağmen her yaş kadında görülebilir.

1- Çikolata kisti kasık ağrısı ile belirti verebilir.

Çikolata kisti olan kadınlarda en yaygın görülen belirti, cinsel ilişki sırasında ya da normal bir zamanda duyulan alt karın ve kasık ağrısı olmaktadır. Kimi zaman ağrı yalnızca bel bölgesinde olabilirken, kimi zaman özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı duyulabilir.

2- Çikolata kistinin en önemli belirtilerinden biri bulunduğu yerdir.

Çikolata kistinin şiddetini ve derecesini belirlemek için nerede bulunduğu ve yayılıp yayılmadığı oldukça önemlidir.

3- Çikolata kisti belirti vermeyebilir.

Çikolata kistleri belirti vermeyebilir. Farklı bir hastalık için muayene olurken tesadüfi şekilde tespit edilebilir.

4- Çikolata kistleri adet kanaması gibi kanamaya sebep olur.

Çikolata kistleri, hangi bölgedeyse o alanda adet kanaması gibi her ay kanama yapar.

5- Çikolata kisti, bebek sahibi olamamaya sebep olabilir.

Çikolata kistinin verdiği belirtiler, kanamanın alanda sebep olduğu iltihabi reaksiyona ve kanamanın kalıntılarının sebep olduğu yapışıklıklara ve her ay oluşan kanamanın artıklarının birikmesi ve biriken bu kanamaların kitle oluşumuna sebep olması ile ilişkilidir.

Çikolata kisti ile ilgili en merak edilen 3 soru

Çikolata kisti nasıl oluşur?

Çikolata kistine neyin tam olarak sebep olduğu henüz bilinememektedir. Endometrium hücrelerinin rahim haricinde herhangi bir alana yerleşebilmesi olasıdır. Endometrium hücreleri rahim içindeki görevlerini oluştukları alanda da her ay tekrar edip kanamaya yol açar. Bu kanamalar, çevre dokular için yapışıklığa sebep olabilir. Bu yapışıklıklar da çikolata kistini oluşturur. Kistin içindeki sıvı çoğunlukla koyu kahverengidir. Bu sebeple çikolata kisti adı ile geçer. Bu kistler, yapıları sebebiyle kötü ya da kansere yol açabilen kistler olarak kabul edilmez.

Çikolata kistinin tedavisi nasıldır?

Çikolata kistlerinin tedavisi ameliyatla yapılabilir. Ameliyat laparoskopi ile uygulanabilir. Ancak çikolata kisti şiddetli derecelerde ise, laparotomi adı verilen ameliyatla yapılabilir. Laparoskopi de nüks etme riski laparotomiye göre daha fazladırı.

Çikolata kistinden koruma yolları nelerdir?

∙ Doğum yapan kadınlarda çikolata kisti gerilemektedir.

∙ Çeşitli sebeplerle endometriyozis teşhisi konmuş kadınların operasyonla tedavi sonrası nüksleri önlemek için verilen ilaç tedavisini aksatmamaları, nüksleri geciktirmek ve hatta tümüyle önleyebilmek için oldukça önem teşkil eder.

∙ Herhangi bir sebeple “yumurtalık kisti” operasyonu geçirmiş olan hastaların, mevcut kistlerinin özelliklerini öğrenmeleri ve patoloji raporlarını istemeleri gerekir. şayet herhangi bir sebepten dolayı doktor değişikliği olur ise, doktor ile paylaşmanız gereken bilgiler bunlardır.

∙ Çikolata kisti nüks edebilir bir hastalıktır. Bu sebeple teşhis konulmuş kadınlar şayet bebek sahibi olmak istiyorlarsa tedaviyi takiben gebelik için girişimlerde bulunmalıdır. Gebelik hastalığın gerilemesini sağlar, ilerledikçe gebe olma şansı azalır.

∙ Çikolata kisti tedavisi ardından gebeliğin kendiliğinden oluşmasını beklemek uygun bir yöntemdir. Ancak doktorunuz zaman kaybetmemeniz gerektiğini salık veriyorsa, tüp bebek tedavisine başlamanız da uygun olacaktır.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Kaliteli cinsel yaşam için kilo verin

Kaliteli cinsel yaşam için kilo verin

Regl ağrılarını hafifletin

Regl ağrılarını hafifletin