Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ceviz erkeklerde sperm kalitesini artırıyor

Yapılan araştırmalar cevizin lipit peroksidasyonunu azalttığını kanıtladı. Lipit peroksidasyonu sperm hücrelerine zarar veren bir süreç. Ceviz ise, çoğunlukla yağlı asitlerden oluşan tek kabuklu bir yemiş.. Sperm hücrelerinde de yağlı asitler bulunduğu için, cevizler sperm sağlığı için oldukça önemli bir besin.

ceviz

Araştırma süreci

11 hafta boyunca bilim adamları, laboratuvar fareleri üzerinde deneyler yaptı ve ceviz ile beslenmiş farelerin sperm kalitesinde gelişme kaydetti. Daily Mail’e konuşan Dr. Patricia Martin-DeLeon, “Araştırmamızın sonuçları cevizlerin sperm sağlığı için faydalı olduğunu kanıtlamaya yeterlidir” dedi.

Önceki yıllarda yapılan başka bir araştırmada ise 100 tane sağlıklı erkek deneğe her gün 70 gram ceviz yedirildiğinde sperm kalitesinde ve sayısında artış gözlenmişti. Sonuç olarak sperm sağlığında cevizin rolü kanıtlanmış oldu. Bu da demek oluyor ki, ceviz ağırlıklı doğal bir beslenme ile sperm kalitesi artırılabilir.

Erkekte kısırlık sebepleri

Erkekte kısırlık sebepleri

Çiftlerin %40’ında kadının çocuk sahibi olamamasının tek nedeni erkeğin sperm sağlığının yetersiz olması. Buna rağmen, doğurganlığı arttıran tedavi yöntemlerinin çoğu kadınlara yönelik. Erkekler için olan tedaviler ise, doğurganlığı arttıran ilaçlar ve damar onarımı ya da sperm kanalının kısaltılması gibi ameliyatlar şeklinde.

Düşük sperm sayısı, yavaş hareket eden spermler, oluşmasında sorun olan spermler erkekte kısırlık sebebidir. Erkeğin sperm sayısı ya da kalitesi düşükse hamileliğin oluşması zordur, çoğu zaman imkansız bile olabilir.

Çocuk sahibi olmakta zorlanan 5 çiftten 1 tanesinde erkek kısırlığın ana nedeni. 20 erkekten 1 tanesinde düşük sperm sayısına bağlı olarak kısırlık sorunu olduğu tahmin ediliyor. ve kısır erkeklerin 8’inden sadece 1 tanesinin kısırlık sorunu tedavi edilebiliyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Şarj edilebilen akıllı prezervatif

Şarj edilebilen akıllı prezervatif

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sinsice ilerliyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sinsice ilerliyor