Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Narsist insanlarla nasıl baş edilir

Narsist insanlarla nasıl baş edilir
Narsist insanlarla nasıl baş edilir

Narsist kimseler, son derece ben merkezcidir, bencildir, varsa yoksa kendisidir. Ama bu kendine duyduğu hayranlıktan ziyade insanların ona duyduğu hayranlığın kaybolmasından korkmasıdır. Amacı sizi kendisine hayran bırakmak, sizi ele geçirmek ve çizdiği sınırlarda sizi tutmaktır. Aslında özgüveni yoktur, çok yaralıdır, değersizlik duygusu çok yüksektir ve bu yüzden de kaybetmekten çok korkar ama nasıl davranır resmen hiç umurunda değilmişsiniz gibi, korkmuyormuş gibi. İlişkinizdeki sorunlarla, size hissettirdiği durumların çözümü için mücadele etmez çünkü size açık telkinler vermezler.

Temelde içerde bulunan incinmiş, yıpranmış, değersiz yapının saklanması için kullanılan bir savunma mekanizmaları vardır. Herkesten biraz daha farklı, özel, üstün, önemli bir kişi olduklarını düşünürler. Övüldüklerinde kendilerini çok iyi hissederken, eleştirildiklerinde rahatsız hissederler, incinirler, öfkelenirler. Derinlerdeki değersizlik duygusunun farkında değillerdir, bu duyguya hiç bulaşmamak için sürekli olarak kendilerine ve çevrelerine ne kadar özel ve değerli olduklarını ispatlamaya çalışırlar. Kimsenin yapamadığı işleri yapmak isterler. (Mesela en iyi mesleği yapmalı, en iyi işler peşinde koşmalılardır.)

Kendisinden üsttekilere saygısı vardır neden vardır o da çıkar meselesi için. Olur da kendi statüsünü artırır, daha iyi bir konuma getirtir gibi. Ama kendinden aşağıdakileri yok sayar hiç yokmuş gibi davranır. İnsanları kullanma ve sömürme peşindedir sanki herkes o kişiye hizmet etmek için yaratılmıştır ve bunun hakkı olduğunu düşünür. Ben özelim, hiçbir kurala uymak zorunda değilim. (Yani en güzel araba bende ve ben hız da yapabilirim buna kimse de karışamaz diye düşünür.) Kurallar kendi çıkarına ters düşerse karşı çıkar ve kendisine göre yontar.

Narsist insanlar sizi nasıl ele geçirir

– Önce sizin ayaklarınızı yerden bir keser, öyle şeyler sunar ki size, çünkü narsist kişi sizin eksikliklerinizi ve boşluklarınızı, neye ihtiyaç duyduklarınızı çok iyi bilir ve sizi gözlemler.

– Sizin adınıza da birçok şeyi halletmeye girişir. Bunları kullanır, halbuki siz bunu yapabilirsiniz. Mesela çantanızı siz tutabilir, su almaya siz gidebilirsiniz ama bunları dahi kendisi yapar.

– Sizi şaşırtır, sürprizler yapar. Kimse beni herhalde bu kadar çok sevemez diye düşünürsünüz. (Yani çantanızı taşır, istediklerinizi alır vs.) Dünyanın en şanslı en özel insanı hissedersiniz.

– Birdenbire bir şeye sinirlenebilir (saçını neden öyle topladın, onu nasıl yaptın öyle vs.) Anormal atraksiyonlar yapar. Size ‘çok iyi biri ama işte öfke problemi var ya da ben çok kızdırıyorum ben hatalar yapıyorum’ diye düşündürür. Dolayısıyla sürekli temkinli hareket etmeye başlarsınız ve siz temkinli olmaya başladığınızda aslında onu o kadar öfkelendirirsiniz.

– Hiçbir zaman haklı olamazsınız, duygusal olarak ona asla yakın olamazsınız. En haklı olduğunuzu düşünseniz bile o haklıdır. Misal, yalan söylemiştir, hatta sizi aldatmıştır böyle bir durumda bile size söylemediği laf bırakmaz. Bir şekilde bahane söyler bu kadar kilo almasaydın, bunu şunu yapmasaydın o zaman tarzında size suçlamalar yapar. (Sizin yüzünüzden sizi aldatmıştır vs. bunu söylemeye çalışır aslında.) Olurda bazen anlıyor dediğinizde bile sizin hayranlığınızı kazanmak için yapar çünkü tek derdi budur.

– Sizin hayranlığınızı kazanmaya çalışır çünkü sizi kontrol etmek ister kontrol edemezse kaybeder sizi ve bundan korkar. Çünkü özgüveni asla yoktur.

– ‘Haklısın, yanlış yaptım, özür dilerim’ demeyecektir. Olur da çiçeklerle gelse bile orda pişman duymaz asla o sadece yeniden size kendisine hayran bırakıp, kafasını karıştırmak için yaptığı şeylerdir. Siz bir türlü anlayamazsınız iyi mi kötü mü olduğunu, hep belirsiz kalırsınız.

Ne tür kadınlar narsistlerle oluyor

– Sizin yetersizlik duygunuz fazladır,

– Duygusal yoksunluk şemanız fazladır,

– Kendinizi kusurlu ve yetersiz hissediyor olabilirsiniz,

– Onay almak ve beğenilmek için bir şey yapmaya çalışıyorsunuzdur.

Eğer ki evlisiniz bu tip kişilerle ya da yaşamak zorundasınız o zaman ne yapacaksınız?

1. Kabul edeceksiniz. Hayalini kurduğunuz yakınlık, duygusallık, özürler size hiçbir zaman gelmeyecek. Tek istediğiniz anlaşılmak evet ama siz bunun çabasına girdiğinizde o kendisini suçlu hissettiği için hemen saldırganlaşacaktır.

2. Sizi çok iyi tanıyorlar, temelde sizin karşılanmamış ihtiyaçlarınızı çok iyi bilirler. Sizi devamlı kontrol ederler yani bazen özgür olduğunuzu düşünürsünüz ama onsuz yapamayacağınıza sizi inandırdı bunun farkında olacaksınız.

3. Empati becerisinden yoksundur yani karşı tarafın duygularından anlamaz acı çektiğini sevmek veya sevilmek istediğini anlamayacak şu hayatta her şeyin en iyisinin en güzelini hak ettiğini düşünecek ve size bunları asla vermeyecek.

4. Laf anlatmayı bırakmalısınız, anlasın ve bana hak versin diye çabalarsınız ya onu ikna edemezsiniz. O sizi asla anlamayacak. Üzgün olduğunuzda, paylaşmak istediğinizde hayır maalesef sizi anlamayacak. Peki ne yapacaksınız; anlatmayacaksınız. (Mesela bugün yoruldum, sen bakar mısın ilgilenir misiniz derseniz, dışarda gezineceğine şunu bunu yapacağına çocuklara baksaydın der.)

5. Şuraya gitme bunu yapma demeseler bile mesela Merve’ye gitme demez Merve’nin kötü biri olduğunu söyleyip zihninize sızmaya başlar yani seni kıskanıyor mu acaba tarzında sizi şüpheye düşürür

6. İyi bir kadın, eş, anne olmadığınızı söyler mesela ya da böyle düşündürtür.

7. Onun amacı sizin kontrolünüzü kaybetmenizi sağlamaktır ki iyice eline düşün. Krizlere öfke nöbetlerine girmeyin kendinizi onaylamayı öğrenin. Merve’ye gidin mesela ama gideceğine çocuklarına baksaydın diyerek içinize sindirtmeyecek buna hazır olun.

8. Mutlu olduğunuzu düşündüğünüz her şey yolundayken misal bir yemekteyken al işte geldik buraya getirttirdin ama bak ışığı böyle dese bile siz ‘of yeter be’ gibi tepkiler yerine, ama yemekleri çok güzel diye karşılık verin, onunla diyaloğa girmeyin.

9. Ona şefkatle yaklaşıp, sevginizle onu iyileştireceğinizi düşünmeyin. Onun istediği tek şey hayranlık ve güçtür.

10. Onun sevgi ve şefkatle işi yok. Kaldı ki onun hakaretlerini, yargılamalarını umursamamanız için alın şefkati kendinize yöneltin.

Unutmayın;

Onun amacı kendisinin güçlü olduğunu ispatlamak, onun sizinle hiçbir derdi yoktur. Başka bir insanı ezerek onun üzerinden yükselmek, fark edilmek ve parlamak isterler.

Serhat Yabancı

Aile/Evlilik/İlişki Danışmanı

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

9 adımda ayrılık acısını unutun

9 adımda ayrılık acısını unutun

Daha az görüşen çiftlerin ilişkileri daha güçlü oluyor

Daha az görüşen çiftlerin ilişkileri daha güçlü oluyor