Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Aşkta yaş farkı önemli mi

Bütün doğru ve yanlışlar, bize öğretilen kurallar üzerinden aklımıza yerleşmiştir. Doğduğumuz andan itibaren, bize neyin iyi ve kötü olduğu; hangisinin doğru ve yanlış olduğu gösterilmiştir.

Hiçbirimiz tam olarak özgür yetiştirilmedik. Hepimizin içinde sınırlar ve yasaklar var. Farklılık gösterse de, genel geçer kurallara karşı çıkarken zorlanırız.

Kendinden büyük veya küçük birini sevmek, sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çoğu insan toplumsal baskılar yüzünden ilişkisinin tadını çıkaramaz.

Bu öğretilerden biri de, kadınların kendinden büyük erkeklerle birlikte olmasının daha iyi olduğudur. Ancak seçiminizi yaparken yine de belli bir sınırı korumanız gerekir. 8-10 yaşın ideal olduğu görüşü yaygındır. Bu tez, hem toplumun genelinde, hem sosyal öğretilerde onaylandığından, bizim için de geçerli hale gelir; ta ki yaş farkının yüksek olduğu bir aşka düşene kadar!

Çocukluk ve gençlik yıllarında öğretmenlere aşık olunur. Bunun altında mutlaka psikolojik pek çok etken yatmaktadır. Bu süreci tamamladıktan sonra kendi yaşıtlarından hoşlanma bölümü gelir. Ancak bir gün, bir yerde, belki de sizden 20-30 yaş büyük bir adam görüp, ona tutulabilirsiniz.

Yaşça büyük birine aşık olunabilir

Neden yaşı çok büyük birine aşık olduğunuz konusu, psikolojinin ilgi alanında genişçe yer almaktadır. Beni ilgilendiren konu ise, “olursanız ne olur?” kısmı! Hiçbir şey olmaz! Öncelikle şunu anlamak gerekir, yaş farkı olan birine aşık olmak ile yaşıtınız birine aşık olmak arasında, duygu yoğunluğu açısından bir fark yoktur. Ancak toplumsal baskı sizi canınızdan bezdirebilir.

Bu tarz ilişkilerde sıklıkla görülen durum, ayrılıktır. Bu ilişkinin yürümemesi için en az diğer ilişkiler kadar çok neden sayılabilir ama en baskın olan iki seçeneği masaya yatıralım. Birincisi, erkek etraftan gördüğü sözlü ve sessiz baskının altında ezilir. Aynı şey kadın için de geçerlidir. İkincisi, kadının yaşı ilerledikçe, erkek ona yetemediğini düşünür ve bazen gerçekten isteklerini karşılamakta zorluk çekebilir.

Kadınlar, erkeklerden daha erken olgunlaştıkları için, genellikle yaşıtlarında olgunluk bulamazlar. Oysa büyük yaşta bir erkek, bir kadının isteklerini daha iyi bilir ve daha tecrübelidir. Bu yüzden kadınlar kendinden büyük erkekleri sevmekte zorlanmazlar.

İster yaşı sizden büyük olsun, ister küçük; bütün ilişkiler aşağı yukarı aynı sorunlarla karşılaşırlar. Önemli olan ruhunuzun ve aklınızın olgunluğunun, birbirine denk düşmesidir.

Büyük konuşma başına gelir!

Sorunun özü yaş farkı değil; yaşam, kimlik, alışkanlık ve bakış açısı farkıdır. Sevmeyi bilmeyen biri, hangi yaşta olursa olsun mutluluğu bulamaz. Kalbine aşkı öğretmiş iki insanın ilişkisi ise, tadından yenmez. Aşka yaşla, dille, dinle veya her neyse onunla sınır koymaya çalışıldığında, hep geri tepmiştir. O yüzden bizim de toplum olarak birbirini seven insanlara, yaşına, tipine, dış güzelliğine bakarak hüküm vermemiz yanlıştır. Ayrıca şu söz hep insanın aklında kalmalıdır: “Büyük konuşma, başına gelir!”

Candan Ünal

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Selin Karacehennem’den en önemli ilişki sırları

İlk buluşmada ne giyilmeli