Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

9 adımda ayrılık acısını unutun

9 adımda ayrılık acısını unutun
9 adımda ayrılık acısını unutun

İlişkiyi bitiren siz olsanız bile ayrılmak asla kolay değildir.

İlk olarak, bazıları diğerlerinden daha uzun sürebilecek, karşı karşıya kalınacak bir dizi duygu var. Ayrılık psikolojisinden kurtulmak için atabileceğiniz kısa ve uzun vadeli adımlar vardır, böylece öncelikle kendinizle barışabilir ve gelecekte sağlıklı, güvenilir ilişkilere yelken açabilirsiniz.

1. Adım: Duygularınızı ifade edin

Duygularınızı ifade etmek iyileşmeye ilk adımınızdır.

Kederli sürecin inişli çıkışlı geçmesi kabul edilebilir ve üzüntü/öfke atakları yaşanabilir. Ne hissettiğinizi bilin.

Bir ayrılık, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda duygu ve duygu aşamasına neden olabilir:

– Kabullenme

– Rahatlama

– Şok

– Ret

– Keder

– İhanet

– Korku

– Sıkıntı

– Üzüntü

2. Adım: Bu kısa adımları deneyin

Bir ayrılığın ardından duygusal, zihinsel ve fiziksel durumunuzu sağlıklı tutmak göründüğü gibi zor olmayabilir.

‘Seni’ tekrar bul

Bir ilişki içinde olduğunuzda, özellikle uzun ilişkilerde, kendinizi unutmak kolay olabilir. Şu anda ilişkinizden çıkmanın olumlularına odaklanmak zor olabilir, ancak bu zamanı kendi kendini keşfetme fırsatı olarak kucaklamayı öğrenebilirsiniz.

Her zaman denemek istediğiniz aktiviteler ya da daha önce yapamayacağınız seyahat ve yemek mekanları var mı? Şimdi bunları yapmayı düşünmenin zamanı geldi.

Bir terapistle profesyonel destek bulmayı düşünün

Konuşma terapisi olarak da adlandırılan bir psikoterapist ile yapılan seanslar, ayrılıkla başa çıkmanın yollarını bulurken duygularınız üzerinde durmanıza yardımcı olabilir. İlişkiyi kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir terapist bulmayı düşünün.

Sosyal olarak aktif kalın

Bazen, bir ayrılığın acısı o kadar güçlü olabilir ki, kendinizi hiç olmadığınız kadar yalnız hissedebilirsiniz. Terapi gruplarının desteği, arkadaşlarınızın ve ailenizin bireysel desteği önemlidir. Bu hassas zamanda kendinizi eve kapatmamaya etmemeye çalışın.

Sosyal ilişkilerinize odaklanmak, gelecekte romantik ilişki becerilerinizi güçlendirmeye de yardımcı olabilir. Uzmanlar, sosyal kalmanın depresyonu azalttığını ve daha uzun bir yaşamla bağlantılı olduğuna inanıyor.

Yaşam durumunuzu yeniden düzenleyin

Bazen, ayrılık, daha önce paylaşılan bir yaşam alanından çıkan bir veya iki kişinin anlamıdır.

Hareket etmenin stresinin yanı sıra, siz ve eşiniz ilişkinizdeki evcil hayvanları veya çocukları paylaşırsanız duygusal yük daha da artabilir.

Ayrıca, yaşam düzenlemelerinize bağlı olarak, sizin ve eşinizin daha önce paylaştığınız herhangi bir gelir kaybını telafi etmek için finansal desteği göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Tekrar ayağa kalkana kadar geçici konut gibi seçenekleri keşfetmek için sevdiklerinize veya arkadaşlarınıza ulaşmaktan çekinmeyin.

3. Adım: Uzun vadeli iyileşmeye odaklanın

Uzun vadede, bir ayrılığın içinden sağlıklı olarak çıkmak genellikle büyük ölçüde aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Zihinsel sağlığınız

Ayrılık bir süreçtir ve kesin bir zaman çizelgesi olmayan bir süreçtir. Bir ayrılığın acısı, uzun ya da kısa sürebilir.

Yeni yaşam tarzlarına izin vermek, genel zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Ayrıca, sosyal ve fiziksel olarak aktif kaldığınızdan emin olarak bir ayrılık sırasında zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Bu, yaşadığınız acıyı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kişisel bakım teknikleri

Kişisel bakım her zaman önemlidir, özellikle ayrılık sonrası. “Başkalarına bakmak için kendinize iyi bakmanız gerekir” tutkusu kesinlikle kişilerarası ilişkiler için geçerlidir.

Kişisel bakıma uzun vadede zaman harcayarak, kendinizle daha sonra ilişkilerinize aktarılacak sağlıklı bir ilişki kuracaksınız.

Yeniden güven oluşturma

Ayrılık durumunuzu çevreleyen koşullara bağlı olarak, başkalarına tekrar güvenmek zor olabilir. Yine de güveni yeniden inşa etmezseniz, gelecekte ilişkilerinizde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Güven oluşturmak zaman alabilir ve bir terapist ilişkilerinize yeniden güven inşa etmek için stratejiler önerebilir.

Yeni ilişkileri nasıl ele alırsınız?

Bazı insanlar için, yeni bir ilişkiye başlayarak ayrılığın acısını hafifletmek cazip gelebilir. Ancak, bu her zaman akıllıca değildir, çünkü yeni ilişkiniz, hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce, duygularınızdan emin olmak için kendinize yeterli zaman tanıyın. Bu süre elbette kişiden kişiye değişebilir.

Son not

Ayrılık ister tek taraflı, ister karşılıklı olsun, bir ilişkiyi sona erdirmek asla kolay bir süreç değildir.

Yüksek stres veya üzüntü anlarında, hayatınızın bu aşamasının sonunda geçeceğini akılda tutmak önemlidir. Ayrıca çoğu insanın yaşamı boyunca en az bir kez ayrılık acısı çektiğini unutmayın, bu nedenle duygusal destek için arkadaşlarınıza ve ailenize danışın.

Bir ayrılıkla başa çıkmanın zihinsel sağlığınızın acı çekeceği kadar zorlaştığı bir noktadaysanız, daha önce yapmadıysanız bir terapist görmenin zamanı gelmiş olabilir. Her şeyden önce, kendinize karşı nazik olun ve ayrılığı, olduğu gibi ele alın.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

'Seni seviyorum' demek için 5 basit romantik hareket

‘Seni seviyorum’ demek için 5 basit romantik hareket

Narsist insanlarla nasıl baş edilir

Narsist insanlarla nasıl baş edilir