Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ipad jenerasyonunun parmakları yazmaya hazır değil

Ipad jenerasyonunun parmakları yazmaya hazır değil
Ipad jenerasyonunun parmakları yazmaya hazır değil

Öğretmenler, okul öncesi eğitime başlayan çocuklarda motor becerilerinde ciddi bir düşüş gözlemlediklerini belirtirken, bunun için tablet ve akıllı telefonlar gibi cihazları suçlu bulduklarının altını çizdi. Günümüzde çocuklar daha az kalem ve makas tutuyor, dolayısıyla küçük kaslarını daha az kullanıyorlar.

küçük motor

Oyun hamurlarıyla oynama, makas ve yapıştırıcı ile kes-yapıştır aktiviteleri gibi aktivitelere daha az zaman ayıran günümüz kuşağı, evlerinde kolaylıkla ulaşabildikleri akıllı telefonlar ya da tabletlerle zaman geçirmeyi daha çok tercih eder hale geldi. Çünkü onları daha kolay yollardan eğlendiren, enerji harcamadan, kendilerini hiç zorlamadan video izleyebiliyor, dokunmatik ekranlarla oyun oynayabiliyorlar.

Geri kaldıkları tek konu elbette el yazısı olmuyor, makası tutmaktan, ayakkabı bağlamaya ya da çatal bıçak tutmaya kadar küçük kaslarını kullandıkları tüm aktivitelerde bir tembelleşme söz konusu.

Ne kadar önemli

Akıllı telefonlar çağında, çocukların el yazısı yazamıyor oluşları ne kadar önemli olabilir ki ?

Tabii ki okullardaki uygulamalarla da desteklenen başarılı tablet ve bilgisayar kullanımı, gelecekte yaşayacak çocuklarımız için elbette ki muazzam önemli. Teknoloji, çocukların öğrenim hayatı için araştırma olanakları, sonsuz bilgiye ulaşım kolaylığı gibi muhteşem fırsatlar yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Ama şu bir gerçek ki bilgisayarla birçok şeyi yapabilmemize rağmen hala kalem tutmaya ihtiyaç duyuyoruz. Öğretmenler yazılı sınavlarda, çocukların yazılarını okuyamadıklarını ve bazı çocukların ise yazı yazarken ciddi ağrı ve yorgunluk yaşadığını anlatıyor. 4 yaşına gelmiş bir çocuğun artık kalem ya da makas tutabiliyor olması gerektiğini söylüyorlar.

Peki ebeveynler ne yapmalı

Ebeveynlerin çocuklarıyla ellerini kullandıkları uygulamalı aktiviteler yapmaları gerekiyor. Bu aktiviteler arasında parmakları güçlendirmek için, hamur şekillendirmeleri yapmak, boncuklarla oynamak, makas ve yatıştırıcı kullanmak yer alabilir. Tabii ki her ekran-dışı aktivite örneğin blok inşa etmek aynı derecede küçük kas çalışmasına yardımcı olmaz. Ancak işaret parmağı ve baş parmağın birleştirilip birlikte hareket ettirilmesi kompleks bir durumdur ve çocuğun bu hareketi çalışması gerekir.

Hülya Akhan

Kaynak:abc.net.au

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çocuğunuzu spora başlatmadan önce kalbini kontrol ettirin

Çocuğunuzu spora başlatmadan önce kalbini kontrol ettirin

İki buçuk yaşına kadar 50 sözcük

İki buçuk yaşına kadar 50 sözcük